„Скритите аспекти в дерматоалергологията и имуномедиираните заболявания“ е темата на XV Конференция по Дерматоалергология и 3-то практическо училище по Дерматоалергология, която ще се проведе от 5-7 април в Пловдив. Форумът има за цел да разкрие новите диагностични и терапевтични стратегии в областта на имуно-медиираните заболявания и дерматоалергологията, нежеланите лекарствени реакции към новите лекарства, алергените в храните и психосоматичните аспекти при кожните заболявания.
В рамките на конференцията ще се проведат и практически курсове предназначени, както за начинаещи, така и за опитни дерматолози, които искат да усъвършенстват своите умения в дерматоскопията и отчитане на релевантността на резултатите при дерматоалергологичните тествания. Организатор на конференция е Българското дерматологично дружество и ще участват специалисти от цялата страна.
Повече по темата може да чуете от доц. Румяна Янкова, завеждащ сектор по алергология и дерматология към УМБАЛ „Пълмед“ и зам.председател на секцията по Дерматоалергология към Българско дерматологично дружество - организатор на форума.Атопичния дерматит е сред заболяванията, които ще бъдат дискутирани от участниците във форума. Още повече, че според специалистите изключително много зачестиха случаите на атопичен дерматит у нас, а за последните 20 години всяко пето дете страда от кожното заболяване.
В България от заболяването страдат близо 600 хиляди възрастни и около 200 хидяди деца. Доклад за качеството на живот на пациенти с атопичен дерматит в България през 2023г., изготвен от Асоциация на пациенти с автоимунни заболяванияда, показва основните проблеми на юношите и възрастните пациенти с това заболяване в България. Той е на база дъбочинни интервюта по метода лице в лице с пациети от различни възрасти.
Повече за проблемите на хората с това заболяне и какво е установено от изследването може да чуете от прикачения звуков файл и от разговара на Елена Крушкова с Анета Драганова, председател на пациентската организация и Николай Недялков член на организацията.
От днес до 28 януари Пловдив и областта са в грипна епидемия. Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция са въведени противоепидемични мерки. От днес в областта вече има и училище, преминало в онлайн обучение – Средно училище „Христо Смирненски“ в Хисаря. Според данните на Националния център по заразни и паразитни болести..
Имейлите с бомбени заплахи, изпратени до български училища, сред които и седем училища в Пловдив, са конфигурирани в руска интернет платформа. Това научи БНР от източници близки до разследването. Анализ е показал, че изпратените днес съобщения не са идентични с тези от предишни подобни атаки. Изпратените електронни съобщения са писани от няколко..
Обеден пик на замърсяването с фини прахови частици отчита станцията на РИОСВ в ж.р "Тракия". Коннцентрацията в 12 часа е 116 микрограма на кубичен метър, което е повече от два пъти над допустимата норма от 50. На станция „Каменица“ показанията също са над предела 80 микрограма в 12 часа, а в 13 часа замърсяването расте до 94 микрограма. И..
Три деца са заподозрени за кражба от енорийски храм в Раковски. Тийнейджърите са на 10, 13 и 15 години. Те разбили кутия с дарения в църквата и откраднали събраните в нея 350 лева. За случая е уведомена Районна прокуратура - Пловдив, под чието наблюдение продължава работата по образуваното досъдебно производство.
Районна прокуратура-Пловдив повдигна обвинения на пловдивския бизнесмен Иван Тобиев, две жени и 37-годишен мъж за добив на инертни материали в коритата на реките Марица и Чая. Добивът е извършван от началото на миналата година досега в землищата на селата Чешнегирово, Катуница и Рогош. С помощта на сепаратор, багери и камиони работници от..