Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студенти от МУ-Пловдив се срещат с ученици

„Да разпространим университетското знание на достъпен език“

| обновено на 08.04.24 в 11:28 | Интервю

Студентите по медицина, 2 курс на Медицинския университет провеждат тази пролет - серия от срещи с учениците от 8 и 9 клас на гимназиите и средните училища в Пловдив. 

Младите медици представят атрактивни презентации, свързани със здравословното хранене и опасността от затлъстяване под менторството на доц. д-р Анелия Биволарска – ръководител на катедрата по Медицинска биохимия. Тя е и инициатор на кампанията „Да разпространим университетското знание на достъпен език“.

През тази седмица на студентите медици им предстоят нови срещи в училищата, като в края на всяко събитие - гимназистите могат да сканират OR код, за да вземат участие в забавен куиз с въпроси от презентациите на тема хранене и здраве.

Що е то биохакинг, кои са супер храните, защо са важни витамините за нашето тяло и какво се случва при прекомерната консумация на захар. С атрактивна презентация студентите разясняват, че биохакингът е идеология за това какво, как, по колко и защо трябва да ядем за подобряване на способността на тялото да функционира при максимална производителност.

Още отговори ни дават - студентите по медицина Еда Халибрям, Любомир Момеков, Никола Костадинов и Теодора Дамянова, те бяха гости на Радио Пловдив  – повече от интервюто с тях на Живка Танчева. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Инициативи като "14 века България в Европа" ни обединяват

Генералните директори на БНР, БТА и БНТ Милен Митев, Кирил Вълчев и Емил Кошлуков представиха съвместната инициатива "14 века България в Европа".  Не само патриотизмът е във фокуса на инициативата. Искаме да се фокусираме върху събития от българската история, за които се знае малко. Ние сме призвани да разкажем истината за събитията, обясни в..

обновено на 20.05.24 в 16:38

Учен от Пловдив с рекорден брой награди “Питагор”

Проф. Д-р Милен И. Георгиев, ръководител на Лаборатория по Метаболомика в Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ към БАН и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в Центъра за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив - бе отличен за рекорден четвърти път с награда за наука „Питагор“. Престижната награда..

публикувано на 20.05.24 в 16:26

Дъждовното и хладно време разваля вкуса на плодовете

Имат ли основание за безпокойство фермерите след дъжовете през последните дни коментира в програма "Ден след ден" доц. Калинка Кузмова, която е агрометеоролог в Аграрния университет в Пловдив. "По принцип влагата е критична в периода около цъвтеж. Така че за зърнено-житните култури, тя е изключително необходима,  защото пшеницата би трябвало да е..

публикувано на 20.05.24 в 15:47
Пламен Ненов (вляво) и Атанас Пеканов.

Заетостта е разпределена неравномерно в регионите

По-таргетирани регионални политики за справяне с дисбалансите на регионите в България. Това е една от препоръките на изследването на Съвета за икономически анализи (СИА) "Мултипликаторите на работните места в България", изготвено от доц. Пламен Ненов, секретар на Съвета и Рада Павлова, младши сътрудник в него, което беше представено днес в..

публикувано на 20.05.24 в 15:12

Не очаквам сериозно увеличение на цената за тока

Не очаквам сериозно увеличение на цената на тока от 1 юли за битовите потребители. Това коментира Калоян Стайков , главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, по повод излязлата информация, че токът ще поскъпне с 30%, тъй като АЕЦ – Козлодуй е подал заявление за увеличение на тарифите за бита с толкова. Според него увеличението..

публикувано на 20.05.24 в 10:35