Политологът Теодор Славев, старши анализатор в Българския институт за правни инициативи коментира темите, разтърсили държавата през последните дни – както подадената и после оттеглена оставка на главния секретар на МВР, така и събитията, довели до служебното правителство на Димитър Главчев.
Според него проблемите идват от фекта, че МВР е една мегаструктура, която остана в годините на преход нереформирана, въпреки заявките на няколко власти.
По думите му по-скоро тези събития ще съпътстват началото на една мръсна кампания за предсрочни парламентарни избори, които ще произведем в началото на юни, заедно с изборите за ЕП.
"В медиите излиза контролирано някаква информация,в която се сочи за извършени престъпления. Службите са активирани да разследват. Мен от една страна това ме притеснява - как контролирано излиза тази информацията. Тя е на час по лъчжичка, а всъщност е много важно един човек да може да направи преценка, да разполага с цялата информация. А това в България могат да свършат органите, които по закон и конституция за призвани да го свършат. Това е прокуратурата. Тоест от там трябва да очакваме. Най-важното е да бъде доказано и да издържи в съд, каквото и да се твърди, за когото и да е някакво престъпление", посочи анализаторът и добави, че остава с едно здравословно съмнение, основано на опита - какво до сега прокуратурата успява да постигне откъм корупция по високите етажи на властта.
"За мен проблемът не е в името Калин Стоянов или в персонажа, защото ако заменим Калин Стоянов с някакъв друг човек от системата, която не е реформирана, същите такива съмнения за мрежи и зависимости продължават да действат и излизат в публичното пространство", каза още Славев.
По думите му факт е че около него има напражение, но ако го заменим с друг човек, за който има същите съмнения - това ще направи ли изборите по-свободни?
Решението за смяната на министъра е политическо, смята експертът и добави, че проблемът е, че в МВР трябва да се направят реформи.
Политологът смята, че случващото се в държавата от една страна ще отблъсне хората да гласуват, от друга страна обаче, това действа мобилизиращо за част от твърдите ядра на партиите.
"Има двупосочен ефект тази сага", каза Славев.
"Искреното ми желание и надежда е, колкото се може да бъде по-висока избирателната активност.Крайното решение как ще се нарисува картината и какъв ще е изходът в ръцете на всеки един от нас. Изборите имат своето значение. Гласът на всеки един има значение".
Той е категоричен, че високата активност е единственият инструмент да парираме всякакви нарушения на изборните права на гражданите - купуването на гласове, контролиран вот и други негативни феномени.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..
"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..