Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Умрелите рибки в Гребния канал не са успели да се адаптират към средата

6
Снимка: Даниела Добрева, Радио Пловдив

Умряла риба изплува в Гребния канал в Пловдив. От  Община Пловдив информираха, че в понеделник от Българската федерация по спортен риболов са зарибили канала с 800 килограма каракуда заради предстоящо събитие от календара на Федерацията. 

Около 20 килограма от рибата не е успяла да се адаптира към средата, тъй като те са били наранени при улова и транспортирането, обясни специалистът по отглеждане на стопански видове риби доцент Ангел Цеков, който е присъствал при дейностите.

Редовното зарибяване е особено важно за екосистемата, която се поддържа  най-вече от белия амур и белия толстолоб. Те се хранят съответно с висша растителност и фитопланктон. В района има и много рибоядни птици, уточни доцент Цеков. 

Причината за умрялата риба на Гребния канал не е в качеството на водата. 

„Няма химически замърсител, който да причини смъртта на тази риба. РИОСВ са сезирани, даже и Басейнова дирекция. Няма проблеми за качеството на водата в канала“, категоричен беше Ангел Цеков.Той уточни, че е нормално известно количество от рибите при зарибяване да загиват, тъй като част от тях са повредени при транспортирането, а други са по-слаби.

Рибките са малки с дължина около 20-тина сантиметра, и на място са изпратени служители на ОП "Жилфонд", които ги събират, предаде наш репортер от Гребния канал. 

В звуковия файл можете да чуете интервю с доцент Ангел Цеков, специалист по отглеждане на стопански видове риби.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Още два изтребителя F-16 Block-70 кацнаха на Авиобаза Граф Игнатиево

Още два български самолета F-16 Block 70 кацнаха в Трета авиационна база в Граф Игнатиево днес, съобщиха от пресслужбата на Министерството на отбраната. Самолетите бяха посрещнати от министъра на отбраната Атанас Запрянов, командира на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев, изпълняващия длъжността командир на Трета авиационна база полковник..

публикувано на 18.10.25 в 19:34

Радев посреща утре в Пловдив с личната си кола унгарския президент

Румен Радев ще посрещне утре в Пловдив унгарския президент Тамош Шуйок с личния си автомобил, обяви секретарят по отбраната на  държавния глава Димитър Стоянов пред БНТ. В "Държавен вестник" бе публикувана промяната в закона за НСО, която забранява на президентската администрация да ползва коли на службата. По думите на Стоянов президентът няма да..

публикувано на 18.10.25 в 13:35

Археологическите проучвания на "Брезовско шосе" приключиха

Eкипът на Регионален археологически музей – Пловдив  приключи спасителните археологически проучвания на Плоската селищна могила, засегната от ремонта по трасето на ул. „Брезовско шосе“. След приключването на работата, трасето е предадено на фирмата изпълнител за довършване на строителните дейности. Проучванията продължиха три години и забавиха проекта..

публикувано на 18.10.25 в 08:54

МБАЛ-Пазарджик спешно търси кръводарители с А(-) и 0(-)

Спешен призив за кръводаряване отправят от Отделението по трансфузионна хематология на Многопрофилна болница за активно лечение в Пазарджик.  Търсят се кръводарители с кръвни групи А(-) и 0(-), съобщиха от здравното заведение. Втора седмица непрекъснато има пациенти с отрицателен резус фактор и всички количества кръв са изчерпани, тъй като дарителите с..

публикувано на 18.10.25 в 08:37

Пет села затварят Карловско шосе и тази неделя с искане за автобуси до Пловдив

Още четири села ще се включат в четвъртия поред протест на хората от село Труд, които настояват за постоянна автобусна линия до Пловдив. Протестът отново ще затвори в неделя Карловско шосе между 16:30 и 18 часа. Недоволството им ще бъде подкрепено  от жители на селата Рогош, Скутаре, Трилистник, Маноле и Манолско Конаре, които само преди седмица..

публикувано на 18.10.25 в 08:17