Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Спорът не е само за постове, а за "дълбоката" държава

Веселин Стойнев
Снимка: Личен архив
Предизборната кампания, макар и неофициално обявена, вече тече със значителна част от  последните събития, които са сред най-коментираните теми.  А те очевидно са свързани със взаимоотношенията между двете основни досега партниращи си сили в управлението, които обаче застават на срещуположни позиции. Коментира ги журналистът Веселин Стойнев

Стигна се до решителна фаза на на реформите, която нямаше как да бъде преглътната от невидимата  част на сглобката - ДПС. Предстоят избори на регулатори,  на новите органи на съдебната власт, на Антикорупционната комисия. На всичко, което би трябвало да въведе в действие реформите за по-правова държава у насИ затова нещата бяха препънати, каза Стойнев в следобедната програма на Радио Пловдив "Ден след ден".


Според него изглежда сякаш спорът е само и единствено за власт и министерски постове, но всъщност се оказва нещо друго : 

Първо беше спорът кой да е външен министър. После се оказа, че дори външният министър от служебното правителство беше сменен, след като никой не знаеше кой е. После и спорът за вътрешния министър, който се оказа проблем в три правителства - в това на Денков, в проваленото на Габриел и сега в служебното.  

Споровете за постове не изглеждат сериозно, спорът е т.нар. по-дълбока държава, която  касае около 120 позиции в регулаторните и контролни органи и най-вече в органите на Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет,  които трябва да се избират съгласно промените в Конституцията, каза още Веселин Стойнев. 

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. 
По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Човешкият фактор убива на пътя

След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..

публикувано на 27.11.25 в 16:20
Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.

Вербалната агресия в парламента взриви улицата

Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците.  Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..

публикувано на 27.11.25 в 16:05
Еньо Енев

Ресторантьори предупреждават за фалити догодина

На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив.  Енев подчерта, че за разлика от..

публикувано на 27.11.25 в 11:18

Няма икономически разум в предложението за бюджета

Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет.  Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%.  Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..

публикувано на 27.11.25 в 11:11

НЗОК трябва да плаща медицинска дейност, а не заплати

В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...

публикувано на 27.11.25 в 11:03