Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Удостояват Марин Кадиев с почетната значка на Пловдив

| обновено на 11.04.24 в 10:20

Пловдивският общински съвет реши с „Почетната значка на Пловдив“ да бъде удостоен Марин Кадиев, дългогодишен гимназиален и университетски преподавател, получил уважение и признание на много поколения. 

Марин Кадиев е изявен литературен критик и активен участник в различни общесвени събития в Пловдив, страната и чужбина.  Председател е на Съюза на независимите писатели в българия. За своята дейност е отличен с награди „Следовник на народните будители“ и "Златен век – печат цар Симеон“. Той е роден в село Душево, община Севлиево. Завършва българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски". 

Има 50 години преподавателски стаж по български език и литература, от които 14 години като гимназиален учител и 36 години като преподавател по "Методика на литературата“ в Пловдивски университет "Паисий Хилендарски". 

Автор е на 11 книги с публицистика. Сред тях „думи за имвестн ии неизвестни писатели и книги“, „Мигновенияя с тях“, „Писатели, училища и време“. 

С друго свое решение, общинските съветници оторизираха кмета на Пловдив Костадин Димитров да внесе искане до областния управител, с което Министерски съвет да даде за безвъзмездно ползване Малката Базилика за срок от 10 години. 

Съветниците дадоха съгласие общината да приеме управлението на имота и възлага на кмета предстоящото решение на правителсвото.

По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пускат движението по Рогошко шосе до края на годината

До края на годината пускат движението по Рогошко шосе в участъка от моста на река Пясъчник до гробищата. Това съобщи кметът Костадин Димитров по време на инспекция на ремонтните дейности.  Строителните дейности в участъка са към своя край. Вече са подменени водопроводът и канализацията. Изградено е и ново улично осветление.  Още преди..

публикувано на 24.11.25 в 11:17
Александър Държиков и Николай Душков

Пловдив пак има нов зам.-кмет по транспорта - Николай Душков

Пловдив пак има нов зам.-кмет по транспорта. Това е Николай Душков от "Организация и контрол на транспорта".  Това е четвъртият зам-кмет по транспорта от началото на мандата на Костадин Димитров, който започна през 2023 г.  Душков сменя досегашния Александър Държиков, който отново ще поеме общинското предприятие "Жилфонд".  Смяната бе оповестена по..

публикувано на 24.11.25 в 10:17

Двойно убийство и самоубийство в Поповица

Двойно убийство и последвало самоубийство е извършено в село Поповица. Това съобщи кметът на Садово Димитър Здравков. От полицията в Пловдив уточниха, че в къща в село Поповица в събота са открити три безжизнени тела. Според предварителната информация 82-годишен бивш военен е прострелял смъртоносно с огнестрелно оръжие съпругата и внука си, след което..

публикувано на 24.11.25 в 10:13

Kметът проверява ремонта на Рогошко шосе

Кметът на Пловдив Костадин Димитров ще направи инспекция на реконструкцията на Рогошко шосе.  Припомняме, че  дългоочакваният ремонт на стойност 11 милиона лева започна в последния ден на юли, а срокът за изпълнение на целия проект е 160 дни.  Големият ремонт на Рогошко шосе започна Работата е на два етапа -  от  границата с Община „Марица“..

обновено на 24.11.25 в 09:19

Дни на медиацията започват в Пловдив

Тази седмица Пловдив и София стават центрове на диалога и мирното разрешаване на спорове. От днес до края на  работната седмица, в рамките на "Дни на медиацията" се провеждат редица събития. Инициативата популяризира медиацията като ефективна алтернатива на съдебните процедури – пестяща време, финансови ресурси, нерви и напрежение. В..

обновено на 24.11.25 в 09:19