Дългът на Община Пловдив през следващите три години ще намалява и през 2027 година той ще е в размер на 86 милиона 231 хиляди лева. В момента финансовите задължения на втория по големина град възлизат на малко над 108 милиона лева.
Това стана ясно при приемането на бюджетната прогноза на Община Пловдив за периода 2025 – 2027 година, която беше приета от Общинския съвет.
През следващата година общият размер на дълговете ще падне до 105 милиона 249 хиляди лева. Тази тенденция ще продължи и през 2026 година, когато се очаква задълженията да са в размер на 96 милиона 436 хиляди лева.
Намаляването на дълга е заради по-високите вноски на заемите, които теглиха в предходни години вече бивши кметове.
През 2024 година по погасителен план ще дължим приблизително 2 милиона 798 хиляди лева. През 2025 година са 8 милиона и 800 хиляди. 2026 година са 10 милиона и 200 хиляди, а 2027 година е в размер на 9 милиона и 300 хиляди лева.
Заместник-кметът по финанси Женя Петкова заяви в интервю за Радио Пловдив преди ден, че по-високият размер на вноските по заемите няма да повиши местните данъци и такси, но всичко ще зависи от изпълнението на бюджета.
В тригодишната прогноза е записано, че заложените приходи от местни дейности в бюджета за тази година, както и в прогнозите за следващите три години, са реалистични и те се базират оценка и анализ на изпълнението за няколко предходни години.
Николай Гюров от ПП-ДБ заяви, че бюджетната прогноза е нереалистична и подчерта, че тази година разходите в бюджета на Пловдив са в размер на над 670 милиона лева, а в следващата година те са над 550 милиона лева.
„Градът ни се разраства, а разходите намаляват. В следващите месеци Пловдив ще разполага с повече капиталови средства от държавата от когато и да било, важно е да знаем как ще се харчат тези пари. Затова нашата група настоява ръководството на Общината да осигури прозрачно изразходване на средствата, в полза на пловдивчани“, каза в зала Гюров.
Десетки се стекоха в пловдивското село Първенец, където тази вечер се проведе тържествена проверка-заря по повод 140-та годишнина от Съединението на България. В церемонията, която се провежда за първи път в селото, участва вицепрезидентът Илияна Йотова. Преди началото ѝ пред журналисти Йотова призова българите: "Да бъдем онези българи преди 140..
Спукан етернитов водопровод наводни този следобед улица "Гълъбец" в квартал "Каменица" 2. От публикуваните в социалните мрежи клипове се вижда, че улицата с жилищни блокове е превърната в река от изтеклото голямо количество вода. От ВиК съобщават, че районът ще остане без вода до отстраняване на аварията. Изключените кранове са в карето между..
Тази сутрин бе пуснато движението на ремонтираното източно платно на бул. "Васил Априлов". Ремонтът в отсечката от кръстовището при бул. „Шести септември“ до бул. „Марица юг“ започна в началото на месец юли и включи подмяна на подземната инфраструктура и нови места за паркиране. За ремонтните дейности от държавата бяха осигурени 2,5 млн...
Само две фирми подадоха оферти за реконструкция и основен ремонт на трибуните на стадион Ботев в Пловдив. В обществената поръчка за почти 10 милиона и 800 хиляди лева без ДДС участват консорциум, в който влиза дружеството ПИМК, което и до момента ремонтира Колежа, както и фирмата "Катмар" 13. С реализирането на проекта ще се постигне..
На 6 септември Националната служба за охрана въвежда в Пловдив мерки за сигурност по повод 140 години от Съединението на България и Празника на града. Кулминацията на честванията е тържествената проверка с начало 20:30 часа на пл. „Съединение“. На гражданите, които желаят да присъстват на зарята, достъп до зоната за сигурност ще бъде..