Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добавките са социална подкрепа за пенсионерите от държавата

Снимка: NOVA NEWS

Веднъж завинаги трябва да се знае, че Великденските и Коледните надбавки за пенсионерите нямат нищо общо с пенсионната система и личния осигурителен принос на всеки човек.

Това заяви бившият социален министър Христина Христова в ефира на Радио Пловдив по повод обещанието за Великденски добавки за хората с най- ниски пенсии.

На извънредно заседание бюджетната комисия към парламента реши по 100 лева Великденски добавки да получат хората, чиито пенсии или сбор от пенсии са по-малки от 526 лв., колкото е линията на бедност за настоящата година. Останалите няма да получат добавка за празника.

Решението е взето на неправилна основа, категорична е Христина Христова. Според нея ключова по темата е обществената комуникация. Тя припомни, че първите Коледни добавки към пенсиите - по 25 лева, са дадени през 2003-та година.

Не е лошо, че държавата прави такива жестове. И не е прецедент само за България. Отдавна го правят в Гърция, в Белгия и в други държави от Европейския съюз, коментира Христова. 

Това е едно социално плащане, една социална подкрепа, обясни бившият социален министър.

Добре е, че вече има и доходен критерии за тези помощиНе може когато се дава публичен ресурс, да няма условия, смята Христова.

По думите й, винаги ще има т. нар. синдром на границата. 

Що се отнася до информацията от новия служебен социален министър, че Великденските добавки за хората с най - ниски пенсии ще са от икономии в НОИ, Христова попита:

Каква икономия на НОИ, когато има 10 милиарда дефицит за пенсии?

Според нея такова послание към обществото не е добро.

Трябва да се направи дебат дали държавата е решена и може да планира такива добавки в държавния бюджет. Добре е добавките да бъдат давани на хората с най - ниски пенсии, тъй като този доход им е най - необходим.

Що се отнася до твърденията, че държавната хазна е празна и в нея липсват 3 милиарда лева, Христова заяви, че става дума за различни аспекти на оценката на състоянието на парите на държавата.

Държавата трябва да упражнява строг контрол в изразходването на финансовите средства, за да няма постоянно бъркане във фискалния резерв, категорична е бившата министърка. 

Интервюто на Неда Велкова с Христина Христова е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57