"Кризата е чисто политическа. Тя не засяга държавата като функциониране, като институции. Напротив, видяхме, че при всичките рискове от промените в Конституцията, чисто институционално се справихме и имаме служебна власт". Това заяви политологът Цветанка Андреева.
Тя обаче уточни, че проблемите идват от политическата криза, която дестабилизира властта и ни кара да губим скорост за основните приоритети, които досега в Сглобката са стояли като обща цел за коалиционните партньори - еврозона, Шенген, реформи.
Вкопчването на политиците в идеята, че едва ли не МВР ще прави изборите, звучи абсурдно. МВР и Прокуратурата имат своята роля по време на изборите, но то е в сферата на нарушенията.
"Гаранцията за демокрацията не се дава от МВР. Изборният процес е гарантиран през контрола на партиите, през контрола на гражданите. Нека бъдем спокойни като избиратели и да отидем на избори, които да дадат легитимност на политиците да сформират властта в държавата".
По думите на Андреева, предизвикателствата пред Служебния кабинет са свързани с това, че той е започнал да функционира в едни поредни, но много високорискови скандали - битката на черния пазар, компроматна война и взаимни обвинения в корупция и лоши управленски практики и в тази среда той ще трябва да отсее съществуващите реални корупционни модели, за да ги премахне и от друга страна, да не стане съучастник в кампанията на черен пиар.
За избора на МС министър Гвоздейков да организира изборите, тя заяви, че се е търсела компромисна фигура, която да успокои електорално хората от либералната Коалиция, но те го приемат като човек, който е предател за тях. "Страхувам се, че няма да могат да намерят консенсусна фигура, защото всеки става потенциално атакуем, който и да отговаря за изборите. Все пак, по-добре е да бъде фигура, отдалечена от точките на конфликт, както е в МВР. В този смисъл решението е донякъде желание да се избяга от точката на конфликт. Оспорването на честните избори обаче е част от предизбораната кампания".
Андреева бе категорична, че е възможно на политическия терен да се появи нов политически играч, ако не на предстоящите, то - на следващите избори. "Ако ситуацията сега не се промени, тя ще се изроди. В този смисъл новият играч може и да има образа на поредния популист, който да грабне електоралното недоволство и да стане първи на изборите, без да има потенциала да се справи с кризите в държавата. Това видяхме преди няколко години с ИТН, ПП, подозирам, че нещо подобно ще се случи след време".
Криза има и в дясното, има и в левицата, но наказателният вот често води популистки нагласи. Като задача пред анализаторите Андреева открои необходимостта от изследване на негласуващите и това, как нашите политици изграждат коалиционната си култура, "защото оттук насетне кабинетите, които ще се сформират, ще бъдат коалиционни. Това, което дава потенциал за стабилна коалиция е, че по прогнози, в Парламента отново ще преобладават проевропейските партии и има база, на която да се стъпи, за да се продължи с приоритетите през обществото и държавата".
Интервю - звуковия файл:
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..