На 17-и април е Световният ден на хемофилията. Датата е свързана с рождения ден на Франк Шнабел, който е създател на Световната федерация по хемофилия. Бизнесменът от Канада е роден с тежка форма на хемофилия.
От 1989 година, пациентите в цял свят отбелязват ежегодно този ден, с цел повишаване на осведомеността и разбирането за хемофилия, и други нарушения на кръвосъсирването. Всяка година Българската асоциация по хемофилия, една от най-старите пациентски организации в страната, отбелязва деня с различни актуални събития.
„В месеца преди самата дата, ние правим срещи, кръгли маси, търсим контакт с пациенти и лекари. През 2016-а година поставихме началото на традицията на велопохода, чиято цел е да привлечем вниманието на населението към проблемите на нашата общност. Тази традиция продължава успешно, вече няколко години, като я стопирахме за малко по време на пандемията. Това са велопоходи, които организираме всяка година в първия почивен ден, след 17-и април. Като тази година това е ден събота, 20-и април. Тези велопоходи провеждаме в София, Варна и Пловдив. Всеки, който иска да подкрепи нашата кауза и да кара колело е добре дошъл. На самия 17-и април имаме кръгла маса, която организираме в София. Там ще направим срещи с водещи специалисти хематолози, които са ангажирани с това заболяване. Сама по себе си хемофилията е рядко заболяване и често са налага пациенти с хемофилия, и особено родители с малки деца, когато отидат на преглед да обясняват детайли от лечението на лекарите, без да се подценява тяхната компетентност. Но, не всички хематолози знаят какво да направят, когато едно дете, например, има проблем и има нужда от терапия“, разказва Бойко Гаргов, координатор за Плевен на БАХ.
Българската асоциация по хемофилия е организация с широко национално и международно присъствие, чрез участието си като активен член на национални и международни пациентски обединения - сдружение „Национална пациентска организация”, Европейски хемофилен консорциум и Световна федерация по хемофилия.
Карането на колело е сред спортовете, които укрепват мускулите и помагат на ставите, нещо много важно за хората с хемофилия. Тази събота всеки, който желае може да се присъедини към инициативата, която стартира в 11 часа, едновременно в София, Пловдив и Варна.
Сборният пунк в Пловдив е площад „Съединение“, като велопоходът ще продължи до Гребната база, във Варна сборен пунк е „Морската градина“, в София - Пилоните на НДК.
Има математически модел, на чиято база може да се изчисли, ориентировъчно, колко са хората с това заболяване в страната – един мъж на шест хиляди мъже и една жена на един милион население. Съпоставено с населението на България се предполага, че у нас има около 530 човека с хемофилия А и 58 човека с хемофолия Б. Хемофилията се дели на тежка, средна и лека форма. Хората, които са с леката форма на това заболяване може да живеят с години без да разберат, че имат заболяването освен, ако не им се наложи да преживеят тежка операция или получат по-тежка травма.
Бойко Гаргов е гост в неделния „Шейкър“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..