Превод: Свети Йоан казва: „Как вие можете да кажете, че обичате Бога, когото вие не виждате, ако не обичате своя съсед, когото виждате? Исус казва: Аз бях гладен и вие ми дадохте да ям - гладен не само за хляб, гладен за любов.
Това е последната публична реч на Майка Тереза, в която тя се спира на въпроса, който нея лично я измъчва цял живот – как да обичаме Бога. Отговорът не е лесен. Отговорът не е еднозначен. Отговорът не е постоянно валиден. Отговорът, в крайна сметка, зависи от тайнствената смес между музиката в душата и думите в разума на всеки човек.
„Ние понякога мислим, че бедността е само да бъдеш гладен, гол и бездомен. Но бедността да бъдеш нежелан, оставен без любов, оставен без грижа, е по-голяма бедност. Ние трябва да започнем да лекуваме този вид бедност в нашите собствени домове” – казва в едно друго свое известно изказване монахинята, която цял живот се опитваше да обича хората и да се грижи за тях по своя категоричен маниер. По този повод тя обяснява, че, тъй като любовта започва в семейството и живее в семейството, независимо от всички обстоятелства на живота в днешния свят, трябва да имаме повече време, за да обичаме нашите деца, да се обичаме един друг, защото от липсата на тази любов започва и разрушаването на мира в света изобщо.
Превод: Това са две стаи с 50-60 мъже в едната, 50-60 жени в другата, те умират, не получават медицинска помощ, не получават болкоуспокоителни, освен аспирин и ако си късметлия – малко Бруфен за тези със смъртоносен рак или друго тежко заболяване. Запитах се – какъв е смисълът.
Това са думи на писателката Мери Лаудън, която в даден момент е била доброволка в един от приютите на Майка Тереза в Калкута, наречени Дом на умиращия. Тя споделя впечатленията си от своя престой там във филма на Кристофър Хитчънс „Ангел от ада”, един сериозен опит да се развенчае мита около Майка Тереза и да се каже истината за нейните земни дела, които са свързани с култ не толкова към любовта, колкото към смъртта.
Превод: Култът на Майка Тереза към смъртта и страданията се крепи на най-уязвимите и безпомощните – изоставените бебета например или смъртно болните, които подхранват поводите за благотворителност и са „суровият материал” за демонстрация на съчувствие.
Кадърът след тези думи в документалния филм на Хитчънс показва един от „вдъхновяващите ” надписи по стената на споменатия вече хоспис в Калкута. Той гласи – „На път към Рая съм”. Всъщност, за някого това наистина може да бъде и вдъхновяваща мисъл – зависи кой от каква гледна точка го гледа и как разбира трудните въпроси за живота, любовта и смъртта.
Истинското име на Майка Тереза е Агнес Гонджа Бояджиу. Тя е албанска католичка, родена в Скопие. За тези, у които това изречение поражда неясноти и въпроси, ще кажа, че не всички албанци са мюсюлмани, около 20 процента от тях са католици, а десет на сто – православни. И да – властите в Скопие използват и Майка Тереза в прочутата си напоследък кампания за утвърждаване на македонската идентичност. В центъра на Скопие, близо до мястото, където е била родната и къща, сега се издига къща-музей на прочутата монахиня. Макар като цяло и в този случай естетическата мярка да е сериозно изпусната, все пак, на паметника на Майка Тереза до къщата са изписани нейните - пак спорни, но знаменити - думи: Светът не е гладен за хляб, а за любов.
На 12 годишна възраст Агнес Бояджиу което в превод от албански означава „неразцъфнало цвете”, има видение и то засилва нейната детска увереност, че трябва да стане монахиня. На 18 тя постъпва в ордена Лорето, който изпълнява мисионерска и просветителска дейност в Индия и приема името на св. Тереза от Лизийо. Следват дълги години, през които работи в училището към мисията в Калкута. Един ден, докато върви през града, Тереза усеща в себе си "божието призвание да помага на бедните и онеправданите". Затова отива в предградията, където мизерията е потресаваща, започва да се грижи за болните и да дава утеха на умиращите. През 1949 година тя вече има индийско гражданство, а следващата година - и разрешение от Ватикана да създаде своя орден „Мисионери на милосърдието”. Започва сама, после мисионерите стават 12.Това, което правят те, е че стартират кампания, с която да разширят възможностите си да се грижат за най-бедните и страдащите, като привличат доброволци и набират средства по различни програми и от частни лица. Постепенно дейността им придобива известност, но истинската световна слава и огромните потоци с пари започват да се изливат в ордена след един документален филм на ВВС от 69-та година, озаглавен „Нещо красиво за Бог”. Неговият автор, Малкълм Магридж, когото Кристофър Хитчънс нарича „стар измамник и шарлатанин”, след завръщането си в Лондон от снимки в Калкута, изгражда истински мит около филма, като твърди, че екипът му е участник в първото „телевизионно чудо”. Той разказва навсякъде, че част от лентата, снимана в много тъмно помещение, все пак е с отлично качество в резултат на „божията светлина”, която се носи из хосписите на Майка Тереза. Е, самият оператор на Магридж смята, че чудото е резултат по-скоро от качествата на чисто новия модел лента „Кодак”, която са използвали, но – всеки има право да вярва в каквото иска, дори в телевизионни чудеса. Според критиците на Майка Тереза обаче истинското чудо в случая е как тя самата е превърната в медийно чудо, а оттам и в световен феномен, изграден като вдъхновяващ образ на милосърдието и състраданието.
Да, и Фил Колинс има песен, свързана с Майка Тереза. Тя вече набира милиони долари дарения от цял свят, започва да разкрива хосписи и в много други страни, в ордена и се включват хиляди монахини и монаси, както и множество доброволци. За дейността си Майка Тереза получава награди от различни организации, включително през 1979 – Нобеловата награда за мир. В мотивите на комитета пише, че се присъжда „за подетата от нея работа в борбата за превъзмогване на бедността и страданията, които също представляват заплаха за мира”. Две години след смъртта си от инфаркт през 97-ма, Майка Тереза е обявена за блажена от папа Йоан-Павел ІІ. Но това по никакъв начин не поставя край но въпросите, свързани с нея и нейната дейност, напротив, задълбочава съмненията. Критиците питат – защо през годините, когато имаше сърдечни проблеми, прочутата монахиня не се лекува в собствените си болници, а потърси най-добрите и най-скъпите частни сърдечни клиники в САЩ? Как така папата наруши строгите правила и вместо след минимум пет, само след две години обяви Тереза за блажена? Колко животи са съсипали нейните проповеди срещу абортите и срещу използването на контрацептиви? Какво значи нейната твърда вяра, че смъртта е най-висшето развитие на човешкия живот? И много други въпроси се задават, истинските отговори на които знаят малцина в този свят и мнозина в отвъдния. Така или иначе, името на Майка Тереза е символ, без който всички бихме били по-бедни с една трудна идея и с много трудни саможертви. Но самата тя казва - и това звучи като завет - аз съм, каквато съм в очите на бога, но много е важно за хората да обичат бедните.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..