„Възраждане“ и без БСП продължават своята линия на опозиционно поведение и видимо са започнали предизборната кампания. Това коментира в предаването „Точно днес“ политологът и преподавател в катедра „Политология“ в СУ „Св. Климент Охридски“ Ружа Смилова.
За вота на недоверие към служебния кабинет
„Не мога да допусна, че Корнелия Нинова, която е по професия юрист, и то практикувала тази професия, не знае, че няма как да се гласува вот на недоверие от орган, който не е гласувал това правителство. Още повече, че в разписаните промени в Конституцията няма промяна, която да отнема правомощията на президента той да назначава с указ кабинета. Единственият, който би могъл да освободи този служебен кабинет, е и този, който го е назначил, а именно президента“, каза още Ружа Смилова.
Тя допълни, че като резултат от промените в конституцията, касаещи правомощията на президента в частта служебен кабинет, става ясно, че всъщност те не са чак толкова недомислени. „Виждаме споделена отговорност между служебния премиер и президента, така че не е достатъчно премиерът да поиска 1 или друга промяна, най-малкото президентът да има възможността да поиска сериозни мотиви за 1 или друго назначение от служебния премиер. Очаквам точно това да се случи в петък.“
За смените на служебни министри
Политологът допълни, че ако служебният премиер Димитър Главчев откаже да се яви и даде аргументи, не е напълно немислимо да видим протакане във времето на освобождаване и назначаване на нови хора в служебния кабинет.
„По-скоро смятам, че Радев няма да поеме тази отговорност да блокира работата на служебния кабинет. Напротив, ще се опита да прехвърли отговорността. Утре ще видим какво ще се случи. Не очаквам президентът да освободи Главчев като служебен премиер“, каза политологът.
Ружа Смилова допълни, че обясненията защо се иска отстраняването на 2-ма министри са изтъкани от противоречия. „Получихме някакви обяснения, част от които чисто битови за изключени телефони, що се касае до външния министър. Всъщност основните мотиви изглежда са политически и това, между другото, е от добрите страни на институционалната уредба, която беше изработена с промените в конституцията“.
Тя припомни, че парламентът може да иска изслушване на министър-председателя, на министри, да упражнява парламентарен контрол. Самият президент също може да изисква от премиера да даде мотиви и публично да обсъди с него уволнението и смяната на един или друг министър.
Работата на НС по време на служебен кабинет
Ружа Смилова допълни, че точно днес парламентът решава точно как и дали ще работи по време на кампанията.
„Всъщност това отново е нов момент в правенето на избори след промените - имаме работещ, действащ парламент. Смятам, че НС по-скоро трябва да е във ваканция, тъй като е немислимо да продължи да функционира като обикновен парламент в ситуация на предизборна кампания. Ще виждаме само скандали, ще виждаме неефективна работа, най-малкото. При извънредни събития, които изискват обсъждане в парламента, винаги може да бъде свикано Народното събрание“.
Каква предизборна кампания да очакваме?
Не очаквам, за съжаление, хубава предизборна кампания, каза още политологът. Ще имаме избори 2 в 1, а и за поредна година всъщност няма да имаме реални избори за европейски парламент, в които да бъдат обговорени важни теми за мястото на България в Европейския съюз. Европейските избори ще бъдат затъмнени от много важните в случая предсрочни парламентарни избори.
За съжаление очаквам кампанията и за парламентарните избори да е изключително неконструктивна и да доведе до излъчване на нов парламент, който много трудно ще преодолее политическата криза. Много трудно ще бъде сформиран, ако изобщо бъде сформиран кабинет и очаквам да има още едни парламентарни избори до края на годината.
Цялото интервю на Елена Крушкова с политолога Ружа Смилова е в прикачения файл.Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..
"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..