Преди 2 дни от МРРБ съобщиха, че рехабилитацията на съоръжението може да стартира, след като Българският ВиК холдинг е отпуснал инвестиционен заем в размер на 2 225 000 лв без ДДС на ВиК – Пловдив, за изграждането на довеждащия водопровод. Вече има избран изпълнител, а срокът за изпълнение на строително-монтажните работи е 6 месеца (180 календарни дни), посочват от ведомството.
„Първо ВиК трябва да изпълни своята част от работата и да изгради 8-километровия довеждащ водопровод, както и ниската и средна мрежа в селото. За там са нужни 7 млн. лв. Тогава общината може да започне своята част – да изгради мрежата във високата част на Брестовица и да асфалтира всички улици с обща дължина от 27 км. Разчитам МРРБ да ни финансира с 3,6 млн. лв. за високата зона и още 10,7 млн. лв. за пътните настилки в селото, тъй като не можем да се справим със собствени средства“, посочи Павел Михайлов.
Общината има готов проект и избран изпълнител за своята част, но чака финансиране. За 4 години, от както бе открит манган в питейната вода на селото, нашата кореспонденция с институциите наброява 157 писма, подчерта кметът на „Родопи“.
Сондирани са 3 водоизточника с чиста питейна вода и достатъчен дебит, които обаче се намират в землището на с. Йоаким Груево в община Стамболийски. Третият сондаж може да захранва в бъдеще и с. Кадиево, тъй като неговите водоизточници са близо до старите на Брестовица, които са замърсени с манган.
Заради продължаващите вече 4 години проблеми с водата хората се организират и си носят чиста вода с туби от близки местности, от Хисаря, Брацигово, Велинград. Така живеем, разказа кметът на селото Мария Манолова.
Въпреки това, макар и с малко, населението на Брестовица расте, допълни тя.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..