Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България не е в криза, но Горският дебне зад ъгъла

"Демокрацията в България си функционира, има всички институции – има президент, има правителство, има парламент, няма някаква драма. Това, че в предизборно време, се вдига тонът на разговора, и се започват с номерата, които трябва да ги позиционират по-добре преди изборите, е напълно логично. Няма нищо фрапантно. Проблемът е, че действително, в последните години, ще се съберат шести избори. Доста много е за една демокрация. Но хайде, да си го кажем, петнайсет минутното разкарване до близката изборна секция, не е чак такъв проблем и не е причина за умора“, това заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив професор Милко Палангурски, историк от ВТУ „Свети свети Кирил и Методий“.

Той припомни, че преди всички последни избори, е имало по един скандал. Най-важното е да не се превърне НС в предизборно бюро.

Професор Милко Палангурски коментира и новите поправки в Конституцията. Според него е нормално да има напрежение, тъй като те не са прилагани до този момент, но то бързо се преодолява.

„Остава изпълнителната власт, в лицето на МС, да проведе изборите, за които е повикано на власт. Не мисля, че административно и законово, ще е проблем да се проведат поредните избори. Разбира се, пак ще има оплаквания от загубилите, че има купен вот и т.н. Но е време да спрем да хленчим, че Конституцията ни е виновна. Не ни е виновна Конституцията. Виновни са политическите партии, които не винаги се усещат къде е мярката на борбата в политическо отношение. Не бива да се преминават границите, след които няма връщане“, категоричен е професор Минко Палангурски.

Историкът е категоричен, че България в момента не е в криза, тъй като функционира държавата, дори е в по-добро състояние от предходните избори, защото има бюджет.

„Най-после нашите политици трябва да разберат, че рано или късно, ще трябва да управляват заедно. Или поне част от тях. И казаните думички, хвърлените камъни в чуждото поле, понякога се връщат като бумеранг. И карат избирателя да се чувства измамен, пренебрегнат. А всъщност той решава“, коментира още професор Палангурски и припомни, че Горският дебне.

Цялото интервю с професор Милко Палангурски можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01