"Има една доста голяма несигурност, тя се забелязва и в другите региони, но в Пловдив е доста по-голяма. Предполагам, че това се дължи на факта, че ние хронично имаме една несигурност и от политическа гледна точка. Предстоят избори и това говори, че работодателите все още не са наясно накъде ще тръгнат нещата, за да могат да построят своите стратегии и планове за развитие си. От друга страна те са изключително притеснени, че не могат да намерят хора, а вносът на работници отвън е много тежка процедура все още и това обърква техните планове за растеж. Ако те няма откъде да намерят хора, няма как да планират ръст за тяхното бизнесразвитие", подчерта Василева.
Според нея най-много служители в Пловдив се търсят традиционно в сектора на информационните технологии, търговията на едро и дребно и аутсорсинг сектора, та дори производството.
"Този път производството много ме изненада, защото там получихме много нисък резултат, а до момента не беше така. А в Пловдив и региона има стабилно развито производство. Въпреки че и при информационните технологии имаше много голям срив, все още продължават макар и с по-ниски темпове да търсят служители, а в секторът за търговия на дребно и едро е нормално да се търсят работници, за да може да върви икономиката трябва да има продажби. Затова много от компаниите търсят хора в продажбите, за да може да материализират своята продукция", посочи Надя Василева.
Тя допълни, че аутсорсинг секторът се базира на външни работодатели и заради това не може да се правят точни прогнози, тъй като всичко зависи от икономиките на държавите, които са изнесли своите структури в България.
"Но производството е това, което много ме притесни. И се надявам, че в следващото ни проучване резултатите да са по-оптимистични, за съжаление това не се видя в това проучване", каза още Надя Василева.
От проучването на пазара на труда на Българската конфедерация позаетостта става ясно, че работодателите като цяло споделят умерени планове за наемане на нови служители за периода април 2024 г. – септември 2024 г. 31% от общо 1 189 анкетирани компании прогнозират увеличение на работната сила, 36% очакват да запазят числеността на служителите си, 15% планират да намалят персонала, а 18% не са сигурни дали ще задържат или освободят кадри. Така нетният коефициент на заетостта — разликата между работодателите, които планират да намалят работната сила, и тези, които прогнозират да я увеличат, е +16%, или увеличение от 6 процентни пункта спрямо предишното шестмесечие и с 24 процентни пункта по-малко в сравнение със същия период на 2022 г.
"Това е тенденция, която забелязваме от дълго време и демографската структура на България е сред основните виновници за това, което се случва, тъй като в страната има отрицателен прираст и хората, които излизат от пазара на труда, много трудно могат да бъдат заместени, а по-малко хора влизат в този пазар. Това е тенденция, която няма как да бъде обърната нито в близко, нито в по-далечно бъдеще. Това, което можем да направим, е да обмислим с какви мерки да привлечем хората и да се занимаем с внос на работници от трети страни", коментира още председателят на БКЗ.
Чуйте още в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..