Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правим всичко възможно да няма санкции по проекта за Небет тепе

Все още водим разговори за оградата на Небет тепе с институциите. Това, което трябва да се случи, е община Пловдив да не губи средства по проекта - заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров пред журналисти. 

Той припомни, че до края на годината средствата за археологията са били осигурени по програма, но от 31 декември всичко се плаща от общинския бюджет. "Устойчивостта на проекта е 5 години и общината прави всичко възможно той да приключи в срок и да няма загуби на средства", каза още кметът. 

Димитров допълни, че преди два дни е бил в столицата на разговори в министерство на културата за Небет тепе и на срещата са присъствали министърът на културата Найден Тодоров, неговият заместник Амелия Гешева, както и  представители и на НИНКН. 

"Прави се всичко възможно да няма на финансови загуби по този проект", подчерта Димитров. Според него в различните етапи на проекта НИНКН е излязла с няколко становища за законността на оградата. "Аз ще се съобразя с всяко становище, което ми даде на мен НИНКН, чакаме от тях да ни кажат в каква посока да действаме", категоричен беше той. 

Кметът добави, че е разговарял с хора на обекта и те са му споделили, че няма как да се запази археологията без тази ограда и че на мястото има постоянен вандализъм. По време на самото строителство са били откраднати материали на фирмата изпълнител. 

Димитров допълни че не може да има лично мнение по въпроса за оградата, след като контролиращият орган не се произнесъл. И подчерта, че общината прави всичко възможно да няма санкции по проекта за Небет тепе.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Младежът, дал фатална доза дрога на момиче, остава в ареста

Младежът, дал фентанил на момиче, починало след употреба му, остава в ареста.  21-годишният Михаил Максимов е с най-тежката мярка за неотклонение след решение на апелативните магистрати в Пловдив. Той е с повдигнато обвинение, за това, че на 23 август дал опасното вещество на 18-годишно момиче в парк зад стадион "Христо Ботев". След приема на..

публикувано на 02.09.25 в 16:10

След среща при Бойко Борисов Владимир Темелков остава зам.-кмет на Пловдив

Владимир Темелков остава в екипа на кмета Костадин Димитров, съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ. Решението е взето на среща с председателя на партията Бойко Борисов. След  нея Костадинов и Темелков са декларирали, че заедно ще продължат да работят в интерес на гражданите на Пловдив. „Идеите и енергията на Владимир Темелков дават огромна..

публикувано на 02.09.25 в 14:56

Овладяха пожар в иглолистна гора над Хисаря

Пожар е пламнал в иглолистната гора над хисарския квартал Веригово, съобщиха от община Хисаря.  Оттам призовават всеки, който желае да помогне, да се яви пред сградата на общинската администрация в курортния град.  Доброволците могат да си носят лопати, тупалки или метли, вода и мокри кърпи или дрехи, а също ръкавици, маска и по плътни дрехи за..

публикувано на 02.09.25 в 14:40

В Столипиново задържаха наркодилър с 300 дози фентанил

27-годишен наркодилър е арестуван в пловдивския квартал "Изгрев" с близо 50 грама фентанил.   Опасният опиат е бил пакетиран и разпределен в 300 дози. Високорисковото наркотично вещество е на стойност над 5 700 лева.  Мъжът е задържан в събота на ул. "Ландос" при полицейска проверка. В ръчната си чанта той държал найлонови пликчета със..

публикувано на 02.09.25 в 14:13

В Пловдив арестуваха контрабандни парфюми за 150 000 лева

Голямо количество контрабандни парфюми са иззети при специализирана операция на Икономическа полиция в Пловдив.  Акцията е проведена след сигнал, че пловдивчанин разпространява фалшиви парфюми с неустановен произход. Той ги предлагал по интернет, като ги рекламирал като продукти на различни световноизвестни марки и ги изпращал до клиентите  чрез..

публикувано на 02.09.25 в 13:22