Страстната седмица, която започва днес, е посветена на възпоменанията за последните дни от земния живот на християнския спасител Иисус Христос - неговите страдания, кръстна смърт и погребение. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва с неговото Възкресение.
Последните дни от живота му са изпълнени с много страдания и скръб. От тези страдания или страсти идва името на Страстната седмица, която е най – тъжният период в православния календар през годината. Всеки един от дните в тази седмица ни представя събития, които са се случвали във всеки от тези дни в 33-тата година от христовия живот на земята.
Всеки ден от тази седмица се нарича Велик. Тя е последната от Великденския пост и на всеки един ден от нея се извършват специални служби от църквата. Според православния календар тази седмица завършва с Великден.
Велики понеделник е денят, в който се припомня, че Иисус Христос е женихът на човешката душа. Той е небесният жених, който идва да спаси всеки от нас. На Велики понеделник Иисус Христос влязъл в Йерусалимския храм и го намерил пълен с търговци. Божият син изгонил търговците, защото храмът е дом за молитва, а не тържище. В Евангелието се говори за проповедта на Иисус в храма и изреченото от него проклятие над безплодната смокиня - символ на човешката душа, която не познава молитвата, покаянието и не носи духовни плодове.
С Пламен Сивов от фондация "Покров Богородичен" разговаряме за символите и деликатното им на библейския разказ с разказа за нашето днес, за духовността и за изпитанията пред съвременния човек.В нашата култура темата за страдащия праведник, за невинно пострадалия е дълбоко заложена в тъканта на нашата душевност и отговорът е в личността на Христос. Ние се учим да състрадаваме, за да стигнем до голямото прозрение, когато понасяме вината за всичко, като Христос, който понася вината за нас.
Трябва да се концентрираме върху божията правда и така истината ще бъде по- постижима и ще я възприемаме по- добре, каза Пламен Сивов.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..