Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Битовите цени на енергията в България растат, а в Еврозоната-не

Снимка: БГНЕС
" На годишна база-( март 2023-март 2024 г.), инфлацията в България е 3,1%, а в Еврозоната-2,4%-тоест, разликата постепенно се свива", каза Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика.

Той припомни, че в края на 2022 година разликата бе доста по-голяма- повече от 15 % в България при 9-10 на сто в Еврозоната.

На въпрос защо българската инфлация остава упорита и трайна Лъчезар Богданов отговори:

"Виждаме, че по някои от компонентите на потребителската кошница има доста големи разминавания. Например, ако гледаме телекомуникациите, средно за Еврозоната имаме дори спад на цените, а в България имаме ръст. При някои от храните имаме също по-бързо поскъпване в България. За свинското месо например, се коментираше и в медиите в последните дни".

Лъчезар Богданов добави, че в разходите за ток и отопление в Еврозоната вече почти няма поскъпване, а в някои страни има и спад на цените. В България обаче продължава да има ръст с над 3%.

"Буди интересни въпроси защо, когато цялата тенденция на европейските енергийни пазари в последните 12 месеца е в посока надолу, в България цените, които уж са фиксирани и домакинствата не са на свободния пазар на ток, вода и парно, получиха поскъпване", отбеляза икономическият анализатор.

Фундаменталната причина за тези сравнявания на цени, според Лъчезар Богданов , е да се види, както в случая с кандидатстващата България, дали наистина пазарните механизми работят и в нея и дали няма проблеми, които будят притеснение.

По публикацията работи: Емил Костов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50