Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив има нужда от Музей на мозайките

| обновено на 01.05.24 в 09:04 | Интервю
4
Снимка: Михаил Косев

В програма „Точно днес“ ще ви запознаем с туристическия маршрут „По пътя на мозайките“, който включва шест обекта от богатото историческо наследство на Пловдив. 

Започва се от серийния обект „Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия“, който е вписан в Индикативната листа на Република България в ЮНЕСКО през 2018 година. Той се състои от Епископската базилика на Филипопол, Малката базилика и Късноантична сграда „Ирини“, изградени и функционирали в периода IV – VI век, в които е представено специфичното мозаечно наследство на Филипопол.

Тези и още три обекта от есента ще бъдат включени в маршрута, за който разказва директорът на Общински институт „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева-Дечева

Другите обекти са сгради, разкрити от археолозите в центъра на Пловдив. Първата е т.нар. сграда "Нарцис", втора е сградата открита на адрес - бл. 21 до Епископската базилика, от която има експонирани два фрагмента в сграда "Ирини". Третият обект е Античната Синагога, от която е запазеното пано в Регионалния археологически музей.

В записа може да чуете интервю с доц. Елена Кантарева за „Пътя на мозайките“ в Пловдив, както и да видите филма за него, от петък, 3 май в социалните платформи на Радио Пловдив.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Великите европейци - Алън Александър Милн

На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..

публикувано на 04.04.25 в 12:25

Проф. Георги Каприев гостува в "Срещи"- те тази събота

Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи".  Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура?  И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан?  Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..

публикувано на 04.04.25 в 10:21

Петя Доненчева открива изложба в ГХГ

Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години.  Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт  с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..

публикувано на 04.04.25 в 06:42

„Диоклецианополис – кръстопът на времето“ започва в Хисаря

Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..

публикувано на 04.04.25 в 05:39

Неда Антонова с нов роман за едно пътуване по ръба на живота

В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край.  Темата силно провокира нашата..

публикувано на 03.04.25 в 09:00