Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По корупционната магистрала се движат партиите на статуквото

Тома Белев
Снимка: БГНЕС

Корупционна магистрала и бърза "зелена" писта за големи инвестиционни проекти, които ще се оценяват в двойно по-кратки срокове или ще се приемат чрез мълчаливо съгласие. Целта – да се улеснят фирми от партийните обръчи в усвояването на средства. Това е едната гледна точка към определяните като скандални промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се преобръща Законът за околната среда по отношение на екологичните оценки и оценките за въздействие върху околната среда. Според другата гледна точка – на авторите на законовите промени, те слагат край на т. нар.  екологичен рекет върху обектите от национално значение.  

Според екологичния експерт Тома Белев, бивш зам.-министър на околната среда и водите и съпредседател на "Зелено движение" депутатите от ДПС и ГЕРБ са внесли тези промени, нарушавайки правилника на Народното събрание. По думите му по тях няма становища на ресорните министерства. 

Той посъветва вносителите, които твърдят, че по тези закони имало някакъв "зелен рекет", да отворят отчетите на съдебната система и да видят, че Законът за опазване на околната среда Законът за биологичното разнообразие, които се използват за оценки, даже не са посочени поименно в 30-те закона, по които има най-много дела. 

"Те твърдят, че национални обекти са обжалвани, всъщност е точно обратното. Например магистрала Люлин, която се срути и която беше построена и открита през 2011 година, всъщност е обжалвана и виждаме какво се случи. Там все още не е завършено отчуждителното производство, строителството е некачествено и нашите магистрали започват да издържат 10-11 години. Всъщност опитът на гражданите да защитят собствените си данъци, защото за това става дума, опитът да не позволи гражданите да се ограбва държавното имущество, защото това беше най-скандалното в целия законопроект как без търг и конкурс един инвеститор се появява в едно държавно горско стопанство и казва "искам да купя 5000 декара от вашите гори на цени, които са по данъчна оценка, които са по 10-11 пъти по-ниски от реалните пазарни цени" и накрая да ги изсече и да построи една фотоволтаична централа, това бяха опасностите и те все още съществуват, защото Народното събрание не е приело ветото на президента", коментира Белев. И допълни: 

"Идеята, че държавата трябва да има особени права, различни от тези на гражданите или бизнеса, тя сама по себе си е перверзна. Защото всъщност гражданите създаваме държавата и ако говорим за права, като граждани ние трябва да имаме най-много права". 

Според Тома Белев това явно не се харесва на две политическите сили, които са "залепени" за всички големи обществените поръчки и са силно заинтересовани те да могат да се случват, за да могат да се взимат комисионните. 

"Това е цялата идея. Имаме някои хора, които просто са абонирани за всяка обществена поръчка в строителството, а те със сигурност са свързани и с ГЕРБ и с ДПС", подчерта екологичният експерт.

По думите му това се прави, докато може и има едно временно правителство, което е доста близко до ГЕРБ и ДПС, да могат да бъдат ограбени държавните имоти на големите предприятия, на големите държавни гори за жълти стотинки. Защото действително няма законово основание, на което едно предприятие да откаже да продаде един имот. 

Според Белев тезата на вносителите на тези промени в законите, че те са заради умишленото блокиране на големи проекти от екоорганизации, е нереална.  

"Това се  прави, за да може да се гарантира в кратък срок, докато действа едно служебно правителство, да се сключи договор и да се получат комисионните. Това е цялата схема, да се получат комисионните", подчерта Тома Белев.

Според него по корупционната магистрала се движат т.нар. партии на статуквото. "Ние видяхме какво се случи с първата магистрала, построена от ГЕРБ магистрала "Люлин". Тя се случи и е в ужасно състояние. Всеки знае какво е състоянието на "Тракия" и "Марица". Това е целта. Те искат да продължат с практиката да получават комисионни от строителството", категоричен бе екоекспертът

Чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С мълчанието си институциите помагат на страха от еврото

Митът, че с въвеждането не еврото цените в България ще се покачат драстично, е потвърждение на приципа, че нещо повторено 100 пъти хората започвата с него, каза в предаването "Точно днес" Богимил Николов от организацията "Активни потребители". Като аргумент за обратната той даде пример със страните, които са апрели еврото и в които с годините..

публикувано на 20.05.25 в 09:00

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07

Над 4800 зрелостници ще се явят на ДЗИ в Пловдив и областта

Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втората матура. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът..

публикувано на 19.05.25 в 14:05

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52