Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Априлската епопея показва политическа далновидност

България отбелязва 148 години от Априлското въстание. За Оборище е интервюто с историка доц. д-р Тодор Радев от ПУ, защо и днес сме длъжници на I Велико Народно събрание от 1876 г. Днес в местността започва всенародното поклонение пред подвига на Бенковски и представителите от цяла България.

"Събранието в Оборище се възприема като първо Велико Народно събрание. Една теза, която Захари Стоянов налага. Макар, че това не е съвсем в тон с историческата истина, тъй като финалната част на нашата възрожденска история, е свързана и с църковното движение. Великото Народно събрание е предхождано от едно подобно събрание в Цариград, което изработва устава на българската екзархия“, каза доцент доктор Тодор Радев.

Той подчерта, че Великото Народно събрание в Оборище е с идеята за една кървава жертва, която българският народ трябва да даде за своето освобождение.

„Ние виждаме, че дори и в тези екстремни обстоятелства, се предвижда да се вземе предвид думата на самия народ, който ще въстава. Тези събития показват една изключителна далновидност на гюргевските апостоли. Ние не следва да разглеждаме въстанието изолирано, само като български опит за освобождение. Тук е величието и трагедията на тогавашните дейци. Да напомним, че повечето от тях са между 20 и 30 годишни, а само малцина са прехвърлили 30-те години. Тяхното решение е свързано с голямата криза по Източния въпрос. Те са провели акцията, със съзнанието, че този момент не бива да се пропуска“, обясни още доцент доктор Тодор Радев.

Заслугата на априлските апостоли и участниците в събранието на Оборище е, че за първи път от няколко столетия, българският въпрос за нашето политическо освобождение застава в центъра на всички събития, свързани с Източния въпрос тогава.

Българският национализъм трябва да изгражда съвременните си действия на базата на този изключителен спомен.

„Това са опорни точки за развитието ни като нация“, каза още доцент Радев.

Цялото интервю с доцент доктор Тодор Радев можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Антония Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотни хора в Пловдив получават грижи по общински проект

580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома".  Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..

публикувано на 21.05.25 в 11:37
Татяна Буруджиева

Радев не беше активен по темата за въвеждане на еврото

Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев  искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..

публикувано на 21.05.25 в 11:00

До месец пускат поръчката за областната транспортна схема

Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..

публикувано на 21.05.25 в 10:36

Митрополит Николай с литургия в храм „Св. Св. Константин и Елена“

На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..

публикувано на 21.05.25 в 09:48

Богатството на българите надхвърли 1 трилион лева

От Експертия клуб по икономика и политика (ЕКИП) обявиха днес свое проучване, според което брутното богатство на българите надхвърлят 1 трилион лева. Тук са включени както парите на хората, така и недвижимите имоти. "Включени са най-различни активи, но без земята, инвестиционното злато и криптовалутите", уточни в предаването "Ден след ден"..

публикувано на 20.05.25 в 15:32