Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бързата забрана на хазартната реклама е много съмнителна

| обновено на 02.05.24 в 16:06
2
Снимка: БНР

Трудности бяха предварително предречени за значителна част от медиите, които разчитат на приходи от рекламите на хазарт. С изключително бързо проведена процедура парламентът въведе забрана за такива реклами, въпреки че очакванията бяха крайното решение да се вземе след изборите.


Сега се случва се сякаш другата крайност – всяка регулация тява да бъде така обмислена, че да доведе до съответния ефект, който се търси – коментира  разнопосочните ефекти от това ограничение София Владимирова, бивш член на Съвета за електронни медии.

Според нея бързината на решенията в тази сфера е съмнителна, защото се прави сега, в рязко изострена предизблорна обстановка.  Въпросът е как се прави?  Когато едно законодателство се приема без дискусия, това поражда съмнения за правилност на ефекта и какви точно цели преследва. Да видим, дали няма да бъде и много скоро променен, както често се случва – отбелязва медийният експерт.  

Реакцията на доста медии обаче бе очаквано бурна и негативна.

Проблемът на това решение не е защото целта не е добра, а начина, по който  бяха или не бяха представени мотивите „Защо“?

Не е добре обаче да се посочват с пръст и да бъдат обвинявани тези медии. Освен това, тази медийна индустрия бе най-слабо подкрепена по време на Ковид пандемията. Не бива да се приема такъв рязък закон без дебат и със самата хазартна индустрия.  Не можем да не се съобразяваме  с аргументите на цял един бранш, в медийния му аспект. Защото утре пак ще опрем до тези медии за правене на благотворителни и други позитивни кампании.

Очаквам тази пълна забрана да бъде коригирана скоро, прекалено рестриктивните режими са доказали своята неефективност. Това е поначало много болезнен за обществото приблем.

Затова, дано не водим същия разговор след година или по-рано, на който ще си кажем – „прибързано беше и крайно!“ – предполага София Владимирова. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01