От 9 май 2024 г. до 31 юли 2024 г. се въвеждат временни противоепидемични мерки заради епидемичното разпространение на коклюш, гласи заповед на министъра на здравеопазването.
Мерките предвиждат регионалните здравни инспекции, сред които и РЗИ Пловдив, да организират на регионално ниво извършването на имунизации срещу коклюш по желание на бременни жени с документиран период на бременността между 27 и 36 гестационна седмица включително.
Условие за поставяне на безплатна имунизация на бременна жена е наличието на медицински документ от проведен преглед/наблюдение/насочване за имунизация от специалист по акушерство и гинекология, общопрактикуващ лекар или друг медицински специалист, от който е виден настоящия период на бременността.
Имунизацията срещу коклюш при бременни жени в 27-36 гестационна седмица е еднократна и се извършва с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с намалено антигенно съдържание с търговско наименование Boostrix.
Имунизация се провежда всеки делничен ден в имунизационния кабинет на РЗИ - Пловдив, ул. „Перущица“ №1, ет. 2, каб. №19, от 9.00 до 16.00 часа.
За въпроси може да се обърнете към дежурен епидемиолог от понеделник до петък на телефон: 0884 546 177 от 9.00 до 16.00 часа.
От Здравното министерство съобщават, че към 5 май в страната са регистрирани 793 случаи на коклюш. В Пловдив и областта заразените са 24.
Актуализацията на Имунизационния календар вече е факт. Наредбата бе обнародвана в Държавен вестник вчера, а здравният министър Галя Кондова е издала заповед, която е публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването, за въвеждане на временни противоепидемични мерки, включващи създаване на организация за препоръчителна имунизация срещу коклюш на бременни жени в 27-36 гестационна седмица.
С промените в календара е създадена възможност задължителната основна имунизация, включваща коклюш, както и задължителната основна имунизация срещу пневмококи, да се провеждат от навършване на 6-седмична възраст.
Имунизацията ще се извършва, както и досега, от общопрактикуващите лекари и във връзка с промените е изпратено указателно писмо до Регионалните здравни инспекции, Българския лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса.
Имунизацията на бременни е еднократна и е по желание, като ще се извършва в определени за целта имунизационни кабинети във всички 28 области на страната. За улеснение на гражданите „Информационно обслужване“ АД създаде интерактивна карта с посочени по области места за поставяне на ваксина и телефон за връзка, която е налична на Специализирания сайт „Плюс Мен“.
От ЗМ препоръчват преди посещение на кабинетите, да се осъществи връзка на посочените за целта телефони, с цел уточняване на подробности и получаване на допълнителна информация, свързана с имунизацията.
Информация можете да намерите и на www.plusmen.bg .
Според временни противоепидемични мерки заради епидемичното разпространение на коклюш Регионалните здравни инспекции всеки понеделник ще изпращат в Министерството на здравеопазването информация за броя на извършените имунизации на бременни. Здравните инспекции, на които е съобщен случай на коклюш, ще извършват епидемиологично проучване и ще предписват необходимите противоепидемични мерки по отношение на болния, контактните му лица и външната среда.
При регистриране на случай на коклюш в организиран детски и ученически колектив да се засилят мерките по проветряване, влажно почистване и дезинфекция на повърхности и под, да се осигурят достатъчно количества течен сапун, подходящи биоциди за дезинфекция на ръце и салфетки за еднократна употреба за подсушаване на ръцете във всяко санитарно помещение, както и в тоалетните за всички деца и за персонала; да се провежда ежедневна проверка на деца и ученици за наличие на клинични симптоми за заразна болест, включващи наличие на хрема, кашлица, обрив и други, като детето/ученикът с проявени симптоми не се допуска в или се отстранява от детския/ученическия колектив, се допълва в заповедта. Посещение в детското заведение или в училище е възможно след предоставяне на медицински документ от лекар, че детето не е заразно болно.
Националният център по заразни и паразитни болести, регионалните здравни инспекции в София, Варна, Плевен, Пловдив и Стара Загора да организират възможността за извършване на лабораторна диагностика на заболели, определени като възможен или вероятен случай на коклюш, се допълва в документа. Лекарят, със съгласието на болния или на негов родител, настойник/попечител, може да вземе клинична проба (назофарингеален секрет) за провеждане на безплатно лабораторно изследване по метода RT-PCR и да я изпрати, чрез регионалната здравна инспекция, на територията на областта, на която работи, до Националния център по заразни и паразитни болести или на регионална здравна инспекция.
Всички общопрактикуващи лекари да направят преглед на имунизационния статус на децата от пациентския си списък, подлежащи на имунизация и реимунизация срещу коклюш и да предприемат действия за своевременното им имунизиране при достигане на съответната възраст и без необосновано отлагане, се добавя в заповедта.
В Калофер започнаха тържествата по повод 177 години от рождението на Христо Ботев. През деня възпитаниците на детска градина "Радост" представиха поетичен рецитал, посветен на революционера. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова бе гост на музикално-поетичният спектакъл "Жив е той, жив е...". Той бе представен от учениците от..
Няма драма затова, че ще се забавим малко с бюджета, тъй като Законът за публичните финанси е предвидил какво се случва, ако няма приет бюджет. Това коментира пред журналисти в Пловдив председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова. Тя уточни, че в последния ден на миналата година е бил внесен проект на закон, с който Министерския..
На 5 януари отбелязваме Попова Коледа или Зимен Кръстовден. Празникът затваря цикъла на "мръсните дни", започващи от 25 декември. "Мръсни" или "некръстни" се наричат според християнството тези дни, в които новороденият Иисус все още не е получил Светото Кръщение. Смисълът на празничния ритуал е чрез силата на кръста да се изчисти земята от..
Възстановено е движението по пътя Пловдив - Карлово при разклона за Калояново, съобщиха от МВР. Пет и половина часа пътят бе блокиран от тежка катастрофа, при която загинаха двама души, а петима пострадаха. По обед при челен удар между "БМВ" и "Фолксваген" на място са починали шофьорът на "Фолксваген"-а и негова спътничка. Дошлите спешни медици..
Тази сутрин стартира туристически поход към хижа „Тъжа“ в Стара планина, който ще продължи и утре. Това е първият за 2025 година поход, организиран от Туристическо дружество „Руен“. Пътят свързва селата Тъжа и Острец от двете страни на Балкана и е известен като Русалийски проход, заради връх Русалка (Марагидик) покрай който минава. Хижа..