С редица прояви в продължение на три дни Философско-историческият факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ отбелязва своя 20-годишен юбилей. Честванията започват днес с международна научна конференция на тема: „Хуманитарното и социалното познание – разкази и хоризонти“. Откриването е от 14 часа в 6-а аудитория на Ректората с церемония по удостояване с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ на проф. Кольо Коев.
По повод юбилея на научното звено поздрави ще поднесат деканът на Философско-историческия факултет доц. Стойка Пенкова, ректорът на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ проф. Румен Младенов, предишни декани на факултета и официални гости.
Научната конференция ще продължи три дни в пет тематични панела: Философия, социология и науки за човека; Културно наследство и антропология; История и археология; Приложна и институционална социология; Теология. Ще участват над 150 учени от България и още 7 държави, сред които Франция, Германия, Финландия, Полша, Сърбия. В тематичните панели на конференцията се включват много млади учени и те представят част от своите изследвания.
През месец юли по инициатива на Философско-историческия факултет и в сътрудничество с университети от Франция, Гърция и Италия ще се проведе Лятно училище на тема „Сензорни наследства и чувствителна памет на Балканите“.
Пред Радио Пловдив деканът на факултета доц. Стойка Пенкова заяви, че вече се говори за Пловдивска школа в социалните и хуманитарните науки.
Тя посочи, че идеята на богатата програма за честванията на юбилея е да покаже спецификата на факултета като научно-изследователски и акдемичен център. В него строго научните програми се съчетават с практически емпирични изследвания и действия. Акценти се постяват на изследването на практическата социология, феноменологичната антропология и нейното отношение със социалната и културната антропология.
От следващата академична учебна година се откриват нова бакалавърска и нова магистърска програми „Европейски изследвания, програми и проекти“. Те са насочени към придобиване от студентите на умения за управление на институционалната среда и на задълбочени познания за същността, функцията и ролята на Европейския съюз, обясни доц. Пенкова.
Факултетът си сътрудничи с над 50 образователни и научни институции у нас и в чужбина и има потенциал да развива нови научни направелния. Хоризонтите пред нас наистина са много, подчерта деканът на Философско-историческия факултет.
Интервюто на Яница Марова с доц. Стойка Пенкова е в звуковия файл.
Община „Марица“ няма да вдига местните данъци за следващата година. Това съобщи кметът на общината Димитър Иванов. С 30% обаче се увеличава такса „Битови отпадъци“ заради недостига на средства в размер на близо 700 000 лева за събиране, извозване и депониране на боклука на депата в Шишманци и Цалапица. С близо 600 000 лева се увеличава..
ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде отворен на 1 януари 2025 година! Това стана ясно от срещата на областния управител на Смолян Захари Сираков с гръцкия му колега Христодулос Топсидис, който е областен управител на Регион Източна Македония и Тракия. До края на годината отсечката от Димарио до границата с България ще бъде напълно готова и от 1..
Във "Втори дом" всеки месец някои настанени си тръгват и излизат да живеят на квартира, а на тяхно място пристигат около 40 нови украинци. За общо две години и половина минаха 1150 души. Това каза пред медии в Община Пловдив Наталия Еллис, управител на Центъра за настаняване "Втори дом" и основател на фондация “Ukraine Support & Renovation”. "Сега..
Община Карлово предвижда увеличение на местните данъци и такси от 2025 г., съобщи кметът д-р Емил Кабаиванов по време на своята онлайн приемна. Такса смет за селата скача между 3 и 9 лв. годишно, а за Карлово – между 12 и 15 лв. Данък сгради по селата се повишава с около 7-8 лв. годишно, а за Карлово, в зависимост от зоните на града – между 11 и..
Над 2 000 миньори протестираха пред Министерския съвет срещу предложения от Министерството на финансите допълнителен данък от 15% върху добива на подземни богатства. Очакванията са от еднократния налог за минно-добивната индустрия в бюджета за догодина да влязат 900 милиона лева. От Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ..