От месец май Тракийската гробница край Ветрен, община Септември може да се посещава. За Европейската нощ на музеите тази събота ще се проведе беседа в гробницата, която датира от IV Век пр. Хр.
125 000 лева бяха отпуснати за дейностите по консервация, реставрация и социализация на обекта. Всички дейности бяха реализирани с финансовата подкрепа на Министерство на културата, с бенефициент Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски" - гр. Септември.
Проектът на арх. Галя Кръстева е реализиран в първи етап, чиято главна цел бе консервация на гробната камера и осигуряване на достъп за посетители. Предвижда се на втори етап да бъдат довършени дейностите по социализация на паметника, намиращ се в непосредствена близост до археологически обект Емпорион Пистирос. Гробницата може да бъде посетена с предварителна заявка, на място в музея или на телефон: 0886 845090.
Археологическият музей "Проф. Мечислав Домарадски" - град Септември има специална програма за 18 май (събота) във връзка с Европейската нощ на музеите, където първо е посещението до гробницата, след това работи ателието за деца и родители. От 17 часа ще бъде открита изложбата "Непоказани находки от Пистирос". Съвсем скоро в музея ще се завърне уникалния глинен печат за изработване на орнаменти върху съдове.
През целия ден на 18 май музеят ще е със свободен вход, с работно време от 10:00 до 19:00 часа.
Повече от интервюто с Виолета Дунева, директор на Археологически музей "Проф. Мечислав Домарадски".
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..