Станаха ясни номинираните за награда „Пловдив“ – най-високото отличие, което се връчва на дейци на пловдивската култура в навечерието на 24 май.
В раздел „Литература“ приза си оспорват Ина Иванова за сборника с разкази „И винаги любовта“, Антон Баев за романа „Мария от Охрид“ и Тодор Костадинов за сборника „Разкази против забрава. Анти-некролози“.
В сферата на „Изобразителното изкуство“ конкуренти са художниците Костадин Отонов и Николай Няголов.
В категорията „Журналистика“ са номинирани Станимир Симеонов, Цветана Тончева и сайтът „Lostinplovdiv“.
В областта на „Театъра“ са номинирани Патриция Пъндева, Константин Еленков и Кукленият театър.
За „Художествен превод“ наградата си оспорват Цветомира Цонева за превода на либретото на „Семейство Адамс“ и Здравка Петрова за превода на книгата на Даниил Хармс „Нова анатомия. Събрани разкази“.
В раздела „Аудио-визуални изкуства и фотография“ без конкуренция е Петя Ангелова за документалния си филм „Ромео и Жулиета под тепетата“.
В сферата на „Музиката“ са номинирани Държавна опера-Пловдив за „Оперната гала“ по случай 70 години Опера Пловдив, Музикалното училище за тържествения концерт „Пловдив – звезди на музиката“ и певецът Красимир Аврамов за концерта си „Български свят“ на Античния театър.
В категорията „Архитектура“ за приза спорят Петър Братанов за възстановяването на бюст-паметника на Кудоглу в Цар-Симеоновата градина и арх. Веселин Русев за реставрацията и съживяването на тютюнева фабрика „Орел“ като бутиков хотел „Визуализа“.
В раздела „Произведение за деца“ за наградата спорят Центърът за подкрепа на личностното развитие ОДК-Пловдив, Сдружение „Арт войс център“ и Невена Кючукова.
В областта на „Съвременните мултижанрови изкуства“ без конкуренция е творческият тандем Евелина Кьосовска и Веселин Бойдев.
За „Опазване на културното наследство“ са номинирани сем. Братанови, гл.ас. д-р Огнян Тодоров и Фондация „Балкански културен форум“.
Носителите на Награда „Пловдив“ ще станат ясни на специална церемония на 22 май в Драматичния театър.
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..
В навечерието на 24 май Народната библиотека „Иван Вазов“ ще издава безплатно читателски карти. Днес през целия ден ще бъдат издавани безплатни карти на новите читатели, на потребителите, чиито карти изтичат до края на месеца, както и на притежателите на карти с вече изтекъл срок. В Детския отдел на 23 май също ще бъде безплатно..