В Министерството на образованието и науката бе изтеглен вариант 15, по който ще работят зрелостниците на матурата по български език и литература.
Тя започва в 8.30 ч. в 759 училища в страната. На нея се очаква да се явят около 50 000 зрелостници. Продължителността на изпита е 4 астрономически часа.
В Пловдив и областта той ще се проведе в 386 зали на 69 училища.
Допуснати са 4563 дванадесетокласници от общо 74 училища от Пловдив и региона. Монтирани са камери във всяка изпитна зала, потвърдиха от Регионалното управление на образованието, където също ще ще работи център за наблюдение.
Недопуснати са 293 ученици заради слаб успех.
За първи път през тази година ще има възможност да се повиши оценката от проведен ДЗИ. Това стана след промени в Закона за училищното и предучилищното образование. Тези изпити са важни за кандидатстване във вуз, но на тях могат да се явят само тези зрелостници, които в предишна година са положили успешен ДЗИ. Двама зрелостници от Пловдив, завършили миналата учебна година ще се явят за поправка на оценката.
Всички пишат само с черен химикал. Директорите и членовете на комисията, квесторите, учителите консултанти носят отговорност за опазване на секретността. Служебните лица нямат достъп до мобилни телефони и комуникационни средства до края на изпитния ден.
Началото на оценяването започва на 20 май и продължава до 5 юни. Оценителски център за област Пловдив е Спортно училище „Васил Левски“. Резултатите от ДЗИ трябва да бъдат обявени до 7 юни.
В понеделник, на 20 май - 4725 ще се явят на втората задължителна матура на предмет, който са избрали. Отново най-много ще решават теста по английски език, следван от изпитите по философия и биология.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Антоанета Петричанска с пловдивски дванайсетокласници, явяващи се на днешната матура по Български език и литература.Тежък инцидент по време на планирани парашутни скокове с военнослужещ от Съвместното командване на специалните операции. За това съобщиха от Министерството на отбраната. Боец от специалните сили е пострадал по време на рутинни скокове на летище Чешнегирово днес. Военнослужещият е със сериозни травми. Откаран е в пловдивската университетска..
Една от най - красивите пещери в България - „Добростански бисер“ край Асеновград, приключи активния си туристически сезон. Разположена в красивата прегръдка на Родопите тя привлича хиляди туристи всяка година. Намира се над село Добростан и е едно от емблематичните природни богатства в региона. Пещерата "Добростански бисер" е..
Десислава Тодорова от "Движение за права и свободи" беше избрана за председател на новия Общински съвет в Пазарджик. Тя получи 26 гласа от общо 41 гласували. Три бяха номинациите – на д-р Елисавета Георгиева (Генчева) от "Продължаваме промяната – Демократична България", на Десислава Тодорова от "Движение за права и свободи" и на Атанас Николов от..
Новоизбраните 41 общински съветници в Пазарджик положиха клетва на първото заседание на местния парламент. В дневния ред бе включена една-единствена точка – избор на председател на ОбС. До 16 часа общинските съветници в Пазарджик проведоха 2 процедури за избор на председател, и 2-те при таен вот, но и 2-те не доведоха до резултат...
Провали се първият опит да бъде избран председател на новия Общински съвет в Пазарджик. От всички 41 бюлетини комисията по избора отчете в урната 33 действителни бюлетини, а 8 бяха недействителни. От 3-мата номинирани най-много гласове – 19, събра Десислава Тодорова от ДПС – Ново начало, д-р Елисавета Генчева - Георгиева от ПП-ДБ – 12, а..