С десет концерта, три майсторски класа, симпозиум, посветен на цигулката, и представяне на книга започва 60-ият Международен фестивал на камерната музика – Пловдив. Тази година фестивалът посреща изпълнители от Австрия, Сърбия, Германия, Италия, Чехия, Франция, Узбекистан и България.
Събитието започва на 26 май и продължава до 16 юни.
Проф. Евгений Шевкенов, който е артистичен директор на фестивала, подчерта, че изданието е юбилейно както за фестивала, така и за АМТИИ. "През 1964 г. горе-долу едни и същи хора започват и едното, и другото. Това са 2 знакови събития и институции за града. Много се радвам, че тази година имаме отличен повод да напомним на хората какво имат на родна земя с програмата на този фестивал", посочи той.
"Половината от дейността ми е творческа и изпълнителска, а другата половина - педагогическа. Силно се надявам, че и с изпълнителската, и с педагогическата да бъда малко рекламно лице на цигулката и на музиката като изкуство и на изкуството като висша проява на човешкия дух", каза проф. Шевкенов.
"Международното участие е много силно, но това не означава, че българските изпълнители са пренебрегнати. Участват възпитаници (бивши и настоящи) на АМТИИ, преподаватели и приятели на академията. Не ги подбираме на база националност", допълни известният цигулар.
Форумът, който от 2022 г. се домакинства и организира от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, е селектирал за юбилейното си издание разнообразна програма на утвърдени имена и изгряващи звезди на класическата камерна музика.
Отличителният белег на фестивала – образователният модул „Академия Музика“, предлага майсторски класове по контрабас, пиано, класическо пеене и симпозиум по цигулка.
Концерти са предвидени в Регионалния етнографски музей – Пловдив, Концертната зала на АМТИИ и къща Верен Стамболян. Всички събития са с начален час 19,30 ч.
Събитието се посвещава на 60-годишнината на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ и е част от културния календар на Община Пловдив.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 0 5. 04. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги) Владимир Зарев. И аз слязох. 176 стр., ок. 4А, Хермес, 2025 Кирил Кадийски. Звездна каторга. Новата Герника. 244 стр., ок. 6А, Колибри, 2025. Момчил Николов. Чекмо 3. 528 стр., 5А,..
Осемнадесетото издание на проекта „Арт позитив“ на Сдружение „Изкуство днес“ започва с мащабна изложба със заглавие „Прозрачно“. Откриването на 8.04.2025г. е от 18 до 20 часа, мястото - Галерия „Капана“ към Градска художествена галерия – Пловдив, ул. „Райко Даскалов“ 29. Използваната дума за заглавие на проекта „ПРОЗРАЧНО“ е многозначна...
Фотографска изложба „Япония – където миналото среща бъдещето" на Минко Михайлов ще бъде открита в Дома на културата „Борис Христов". Пловдивският фотограф повежда публиката на забележително пътешествие към традициите и модерното настояще на Страната на изгряващото слънце. Тази изложба е моят начин да ви пренеса в света на Япония – да покажа..
Литературна среща с Яна Букова ще се проведе тази вечер в пловдивския клуб „Петното“. Поетесата ще представи и най-новата си книга с лирика „Черно хайку“. Модератор на срещата е журналистът Владислав Севов. Яна Букова е българска поетеса, писателка, есеист и преводач, носител на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2019 г. и на..
Зона култура на Радио Пловдив е с гостуването в студиото на Владислав Христов . През март авторът получи националната наградата за поезия "Иван Николов" с книгата му "Пойни птици" (поезия, 2024). В програма "Точно днес" представяме новата му стихосбирка " Маслен нос " от издателство "Ерго". За книгата: „Маслен нос“ е удивителен знак за..