Според него увеличението ще бъде символично и прогнозира, че ще е около 3-4%.
„Това, че АЕЦ – Козлодуй иска увеличение на цената, на която продава електрическата енергия за битовите потребители към НЕК не означава, че общият енергиен микс (този, който стига до потребителите) ще се увеличи с 30%.
АЕЦ – Козлодуй е една от няколкото централи, които предоставя съответната услуга“, обясни Стайков.
Той уточни, че това е заявление, с което КЕВР решава дали да се съобрази в цялост или да направи известни корекции. Подчерта още, че има допълнителни фактори, които оказват влияние върху цената, като един от тях е фонд „Сигурност за енергийната система“.
„Дефицитът на този фонд на стойност 432 млн. лв. е прогнозен. Прогнозата се прави на база настоящата ситуация. Настоящата ситуация няма да се запази до края на годината.
Видяхме, че цената на квотите, който наблюдавахме през февруари вече се доближават повече до прогнозните, т.е. тогава говорехме за цена на квотите около 55 евро, в момента цената на квотите е около 70 евро. Един от тези фактори вече не е на дневен ред.
Другият проблем, свързан с този дефицит бяха разходите на фонда, които ще бъдат коригирани с началото на новия ценови период и които по никакъв начин не мога да си представя да останат такива каквито са сега, защото разходите за топлофикационните дружества в момента са много високи на база много висока прогнозна цена на природния газ, която беше значително много по-ниска. Това означава, че тези разходи ще намалеят, защото новата прогноза ще бъде по-ниска. От друга страна, ще намалеят допълнително, защото ще се изземат свръх приходите, които тези дружества получават през настоящия ценови период.
Проблема с дефицитът на фонда е ясен от миналата година. С решение на НС правителството е задължено да покрие този дефицит“, обясни Стайков.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..