Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не очаквам сериозно увеличение на цената за тока

Снимка: БГНЕС

Не очаквам сериозно увеличение на цената на тока от 1 юли за битовите потребители. Това коментира Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, по повод излязлата информация, че токът ще поскъпне с 30%, тъй като АЕЦ – Козлодуй е подал заявление за увеличение на тарифите за бита с толкова.

Според него увеличението ще бъде символично и прогнозира, че ще е около 3-4%.

„Това, че АЕЦ – Козлодуй иска увеличение на цената, на която продава електрическата енергия за битовите потребители към НЕК не означава, че общият енергиен микс (този, който стига до потребителите) ще се увеличи с 30%.

АЕЦ – Козлодуй е една от няколкото централи, които предоставя съответната услуга“, обясни Стайков.

Той уточни, че това е заявление, с което КЕВР решава дали да се съобрази в цялост или да направи известни корекции. Подчерта още, че има допълнителни фактори, които оказват влияние върху цената, като един от тях е фонд „Сигурност за енергийната система“.

„Дефицитът на този фонд на стойност 432 млн. лв. е прогнозен. Прогнозата се прави на база настоящата ситуация. Настоящата ситуация няма да се запази до края на годината.

Видяхме, че цената на квотите, който наблюдавахме през февруари вече се доближават повече до прогнозните, т.е. тогава говорехме за цена на квотите около 55 евро, в момента цената на квотите е около 70 евро. Един от  тези фактори вече не е на дневен ред.

Другият проблем, свързан с този дефицит бяха разходите на фонда,  които ще бъдат коригирани с началото на новия ценови период и които по никакъв начин не мога да си представя да останат такива каквито са сега, защото разходите за топлофикационните дружества в момента са много високи на база много висока прогнозна цена на природния газ, която беше значително много по-ниска. Това означава, че тези разходи ще намалеят, защото новата прогноза ще бъде по-ниска. От друга страна, ще намалеят допълнително, защото ще се изземат свръх приходите, които тези дружества получават през настоящия ценови период.

Проблема с дефицитът на фонда е ясен от миналата година.  С решение на НС правителството е задължено да покрие този дефицит“, обясни Стайков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20