В повече от половината от общините в България заетостта е около или под 50 на сто, сочат данните на Агенцията по заетостта. Според доц. Пламен Ненов има потенциал за намаляване на неравенствата и за увеличаване на брутния вътрешен продукт (БВП) в страната чрез увеличение на икономическата активност, за което са необходими специфични регионално таргетирани политики. Те трябва да бъдат ефективни, тоест е нужна информация как местният пазар на труд реагира на промените на търсене на работна сила, отбелязва Ненов в изследването.
„Мултиплициращият ефект се дължи на косвеното увеличение в заетостта поради лесни за разбиране причини. Когато един нов работещ в определена община започне работа, част от неговият доход той харчи на територията на общината – ходи на ресторанти, ползва различни услуги и това увеличава местното потребление. Оттам пък започва да се увеличава търсенето на работна сила в тези сектори и това допълнително увеличава броя работни места в общината“, обясни механизма на мултипликатора Ненов.
Според него коефициентът, който измерва мутлиплициращия ефект, отчита колко силно е местното потребление и играе положителна роля за увеличаването му. От друга страна ефектът, който играе отрицателна роля е, доколко напрегнат е пазарът на труда, т.е. колко е висока заетостта.
Анализът открива и интересни, асиметрични ефекти, в зависимост от увеличението или намалението в търсенето на работна сила. За по-големите общини при увеличение в търсенето на работна сила мултипликаторите са по-високи. По-малките общини са силно уязвими от отрицателни шокове, каза Пламен Ненов. Интересен извод от изследването е, че има по-високи мултипликатори за общини с по-малка заетост, което се дължи на разликите в напрегнатостта на трудовия или жилищния пазар. Също така мултипликаторите са по-високи, където коефициентът на заетост е по-нисък, отчита още изследването.
"Ако пазарът на труда е доста напрегнат, когато се създаде едно ново работно място, то започва да се конкурира с вече съществуващите работни места в общината и обикновено се заема от вече работещ човек и тогава не се наблюдава толкова силен мултиплициращ ефект. Има тенденция, където мултипликаторите са по-високи за общини в области с по-ниска заетост и има по-малка конкуренция между фирмите за търсене на работна ръка. Въз основа на тези разлики, които наблюдаваме в мултипликаторите, правим препоръки за специфични политики за различни региони на страната, така че те да бъдат таргетирани за съответните нужди на всяка община и местен пазар на труд", коментира авторът на изследването.
По думите му в България се наблюдава много интересна тенденция след голямата финансова криза през 2009, където инвестициите в продуктивен капитал са доста ниски, съотнесени към брутния вътрешен продукт.
"В нашия годишен доклад на Съвета за икономически анализи, дискутираме това забавяне в инвестиционната активност, което трае вече 15 години. Най-вероятно тя е свързана донякъде и с тези териториални дисбаланси, при които инвестициите са по-високи в някои региони на страната, в сравнение с други. В тези региони, където се наблюдава по-ниска заетост, там се наблюдава по-голямото забавяне в инвестиционната активност. Така че със сигурност има връзка между нивото на инвестициите и търсенето на работна сила особено в регионален аспект", категоричен е доц. Ненов.
Чуйте още в звуковия файл.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...