Почти половината ученици в професионалните училища няма да работят това, за което са учили. Това е един от изводите в изследване на Института за пазарна икономика.
"Получава се така, защото ние виждаме раздут прием в едни по-остарели специалности. Освен това, напоследък се раздува приемът в специалности, свързани със сектора на информационните технологии. Заетите в този сектор обаче, не са много-те са под 2% в момента в България", смята авторката на изследването Зорница Славова.
Тя прави уговорката, че все пак има шанс, когато учениците завършат след 5 години, секторът да продължи да расте, въпреки че в момента ръстът му се забавя.
Такова раздуване на приема, според изследването, има и в области, които са далече от IT технологиите.
Смолян, според Зорница Славова, е една от областите с най-много учащи в областта на IT индустрията.
"Много програмисти, въпреки че в самата област няма такава заетост. Тоест, когато завършат, те или трябва да търсят работа в съвсем друга сфера, или пък да захранват области, в които този сектор е добре развит", добави Зорница Славова. В Пловдив пък, по думите и, има недостатъчно спрямо местната заетост.
Изследователите проучват и намеренията на работодателите за кадрите, които ще са им необходими в следващите 5 години.
" За 15 от 20-те специалности, които най-много ще се търсят през следващата година, в момента няма обучаващи се ученици или пък са много малко", даде пример за лошо планиране Зорница Славова. Тук спадат шофьори за автомобили за обществен превоз, шлосери, заварчици и шивачки.
Едва 8% от учениците в момента са заети в дуална форма на обучение, където обучаващите се практикуват директно при работодателя, а значителна част от професионалните училища нямат възможност да поддържат адекватна база за практическо обучение-особено в сектори, където технологиите много бързо се обновяват. Това, според Зорница Славова, обяснява донякъде този дисбаланс.
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика. За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..