В навечерието на празника на духовността - 24 май, пет читалища от община Хисаря ще получат средства по програмата за финансиране на проектни предложения за 2024 година. Това съобщи заместник-кметът Таня Марковска и разказа повече за проектите и дейностите, които ще бъдат подпомогнати.
Литературният конкурс „Отечество, не си ли достойно за любов?” на НЧ „Иван Вазов - 1904“ гр. Хисаря, посветен на 120 години от основаването му е едно от предложенията, което печели съфинансиране по общинската програма. Четири от проектите, спечелили допълнително финансиране са свързани с бита и обичаите в хисарския край, с традиционни празници и чествания.
Проект „Традициите - мост към бъдещето“ на НЧ „Тодор Др. Пашкулов - 1928г.“ с. Старо Железаре цели популяризиране на традиционния фолклор, занаяти и бит чрез съвременни мултимедийни възможности и организиране на детски работилници. Изложбата на местни художници и на изделия от сръчните ръце на старожелезарската жена са акцент в мероприятията. „Съхраняването на традициите има едно неоценимо морално измерение - запазване на родовия дух и корени.“, отбелязват от екипа на проекта, в който читалището си партнира с ОбУ „Христо Ботев” е. Красново.
Проект „Приеми коледар - посрещни доброто и отпрати злото“ на НЧ „Искра - 193 8г“ гр. Хисаря, кв. Миромир има за цел да възроди и поддържа народния обичай „Коледуване“, който е вече забравен и не се осъществява в квартала. В автентичното пресъздаване на празника ще се включат не само децата, но и самодейци и възрастни доброволци.
Проект „Есенен празник в квартал Момина баня“ на НЧ „Н.Й. Вапцаров - 1927г.“ кв. Момина баня в гр. Хисаря създава възможност за обогатяване на културната дейност в местната общност, като създава условия за творческа изява на колективите при читалището, представя и поддържа традициите. Основна роля в него ще имат партньорите по проекта - децата от ЦДТ „Дъга“ и учениците от ОУ „Васил Левски“, кръжок „Млад кулинар“. В представянето на есенната палитра на храни и обичаи са поканени да се включат и фолклорни колективи и формации от други читалища.
В партньорство с ЦДГ ’’Слънце”, ОУ ’’Христо Ботев” и Храм „Св. Николай Чудотворец с.Паничери ще се осъществява проектът „Читалището - културно-информационен център“ на НЧ „Соколов-1919г. с. Паничери. Есенни дни на изкуствата в читалището, конкурс на тема: „Книгите - тайнственост и знание”, „Час на приказката“ и урок по родолюбие, както пресъздаването и съхранението на местните традиции, са част от мероприятията заложени в проекта.
Интервюто с Таня Марковска може да чуете от прикачения звуков файл.Новата книга „Илюзионистът” на един от най-успешните съвременни български автори Недялко Славов ще бъде представена тази вечер в Пловдив. Премиерата ще се състои в Литературния салон на читалище "Алеко Константинов". Литературната критика определя романа като многопластов, увличащ и завладяващ. Писателят и блогър Иван Стамболов казва за книгата:..
Тази вечер от 18 часа е откриването на изложба "Малък формат", в галерия "ДПХ", на бул. "Цар Борис III Обединител" 153. Изложбата е организирана около концептуалната рамка, работите да бъдат с размер до 30/30/30 см. Малкият формат може да бъде обхванат с поглед изцяло от близка дистанция. Той предполага приближаване, вглеждане. Въздейства..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 14. 12. 2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Хенрих Сенкевич. Кръстоносци. 722 стр., тв. к., ок. 5А, Хермес, 2024. Юджин О Нийл. Лед наш грядущий. 236 стр., 3А, Панорама, 2025. Хан Канг. Вегетарианката. 216 стр., 2-ро изд. ок. „А..
Новият календар „ Личностите на Съединението “ излезе през месец декември. Директорът на Регионалния исторически музей-Пловдив Стоян Иванов подчерта, че селекцията на картини, снимки и текст са специално подбрани. Регионален исторически музей представя тематичния календар за 2025 година, посветен на 140-годишнината от Съединението на България...
"Живот“ е названието на изложбата в галерия „Възраждане“, която представя скулпторът Атанас Москов. Тя събира пластики от различни материали – мрамор, камък, алуминий. Атанас Москов е роден в Асеновград. Израстнал е в семейството на изкуствоведа Светла Москова и скулптора Петко Москов. Работи в сферата както на изящните, така и на..