Наредбата за организация на движението и паркирането на територията на община Пловдив ще има промени. Те ще касаят паркирането в най-натоварените зони на града, това съобщи за Радио Пловдив Ангел Славов, заместник-кмет с ресор "Обществен ред и сигурност".
По-висока се очаква да стане таксата за престой в т.нар. "Синя зона" за три особено натоварени части на града. Те са около Радио-телевизионния център, Капана и Стария град. Там е възможно зоната да бъде друг цвят и таксата ще е значително по-висока.
Дали промените ще станат факт през тази година, следва да реши Общински съвет-Пловдив
Понастоящем се заплаща 2 лева за час за паркиране в централната част на Пловдив. "Аз не смятам, че в Центъра е нормално да се спира за два лева, никъде го няма това в целия свят.", каза заместник-кметът Славов. Той подчерта, че общината усилено търси терени за нови паркинги, откриване на буферни паркинги и промени в Наредбите. Предстои промяна при Наредбата, в текста за служебните паркоместа, пред банки и магазини. Там се готви текст, с възможност гражданин да може да плати и да ползва подобно паркомясто за 24 часа.
От години общината работи по идеята за строителство на многоетажен паркинг на мястото на бившата ТЕЛК.
Общинска охрана ще продължи да поставя зелените стикери за нарушаване на правилата за престой в Синя зона. В Радио Пловдив получихме сигнал на Анастасия Толева от ул. "Йосиф Шнитер" 8, която получава няколко стикера за неправилно паркиране, въпреки че има платен пропуск за "Синя зона" от 150 лева. Гражданката заяви, че няма да плати глобата, защото е заплатила целогодишна такса. Тя не успява с часове да намери място за семейния им автомобил, защото всички паркоместа се ползват свободно за "Синя зона". По информация на общинско предприятие "Паркиране и репатриране" на ул. "Йосиф Шнитер" са обособени 35 паркоместа, от които 7 са служебни и платени предварително. Гражданите, живеещи там са платили целогодишните такси за 15 места, които в повечето случаи не ползват, защото винаги има спрели автомобили.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..