Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Удивителни за всички епохи са постиженията на Кирил и Методий

Да създадеш графична система за език, който съществува само говорим, е изключително сложна филологическа задача, с която се заемат и справят Кирил и Методий. От друга страна в 9-ти век защитата на правото на славяните да общуват с Бога на своя език е нещо удивително, каза в предаването "Точно днес" професорът медиевист Мария Шнитер. 

"Ако се замислим, със същите опити да се защити говоримия език в църквата, започва немската Реформация в средата на 15- ти век, а до средата на 20-ти век всички католици по света говорят на Бога единствено на латински език, който повечето от тях не разбират. В този смисъл сме изпреварил западния свят с няколко столетия"

Проф. Шнитер акцентира върху успешния дипломатически опит на Кирил и Методий да намерят път за трета християнска цивилизация в Европа с препратка към дефицита на умения за разрешаване на заливащите ни конфликти в нашето съвремие. Всеотдайност, усърдие, търпение, дързост са качествата, които водят двамата братя - първоучители и техните последователи. 

Не случайно Княз Борис Покръстител е един от малкото канонизирани български владетели, заради неговата надареност да провиди в бъдещето, поставяйки културата като темел на държавността. Когато поставим културата за начало, тогава пътят може да баде извървян много по- успешно, дори, когато държавата формално не съществува, но я има като държава на духа.

И днес България има нужда от такъв темел, върху който да гради, а той се отплаща най- достойно, защото малко подкрепа за културата дава големи резултати, каза още проф. Шнитер.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22