Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите знаят ролята на своя език в световната култура

С писмеността братята Кирил и Методий към огнения дух са добавили огнения меч

"Когато солунските братя се борят за нашата писменост, те са направили това, което много по-късно ние добавяме в химна им -  към огнения дух са добавили огнения меч. Огненият меч ние българите сме употребявали и продължаваме да употребяваме по един достоен начин – знаем какви автори, изпълнители и музиканти имат българите. Ние продължаваме доста достойно да си служим с огнения меч на българския език и българската писменост". 
Това заяви в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив доц. Веселина Вачкова, историк и култоролог.

По думите ѝ онова, което не правим, е да ги защитаваме достатъчно като български и да отстояваме, че не просто сме били някакво спасение, а че феноменът наречен старобългарска култура е феномен на цялото българско общество от онова време.

Доц. Вачкова обясни, че някога българската азбука не само е била осветена от римския папа, а е била превърната в най-свещения инструмент на християнското учение. Тя допълни, че папата е осветил буквите в църквата "Санта Мария Маджоре", но на следващия ден също са осветени в църквата "Св. Петър" и така, до седмия ден в общо седем храма. След последното голямо освещаване, се отслужва литургия в църквата "Сан Клементе", където почиват костите на Св. Кирил. 

"Самото утвърждаване и освещаване на азбуката в България е един квазирелигиозен акт, за който съдействат всички сили на това общество, както светски, така и духовни", коментира тя. 

Веселина Вачкова смята, че за да се разминават българската и македонската делегация при посещението си във Ватикана при папата, грешката е почти изцяло наша. Преди години македонската църква е помолила българската да я приеме като майка, но българската църква тогава е замълчала. 

"Това е пряка причина така да се разминават българската и македонската делегация на такъв светъл празник. Много по-сериозно е, че не толкова македонската политика иззема българските образи. Македония с цялото си население е част от българската история - интегрална, древна част. Проблемът е, че много по-млади държавни образувания като Русия, много по-отдавна иззеха цялата слава. В един момент се оказва, че България на практика няма никаква роля в булата за канонизацията на Кирил и Методий, там България не е спомената нито веднъж", подчерта доц. Вачкова.

Кирил и Методий са от български хански род. Има на практика две тези за произхода, но те формално са само две. А дали са пряко през Хан Телериг или през Хан Кардам потомци Кирил и Методий? 

От 10-ти век ще видим, че нямаме никакво право да се съмняваме, че Кирил и Методий са българи, че тяхната мисия е българска, че са от много виден род. Българи по произход, родени в Солун и между другото се споменава, от семейството на богатите благочестиви родители Лъв и Мария. Това е Житието на Кирил и Методий, което дава на цялата си публика знание, което тя очевидно не чува за първи път. 

Няма български текст средновековен, в който Кирил и Методий да са обявавани нито за византийци, нито за римляни, нито за хора с някаква подкрепа и импулси, които са били встраи от онова, което се нарича начало на Златния век на българската книжнина. 

В 21-ви век българите имаме много различна историческа съдба, съпоставени с времето на светите братя през 10-ти век. 

И до ден днешен масовите българи са абсолютно убедени в уникалната роля на своя език в световната култура. Затова много трудно ние бихме могли да бъдем обезоръжени.

Но сме оставили на стената да виси и да се патинира, според нас, но той всъщност ръждасва, духовния меч, с който сме били въоръжени през 9-ти век. 

От нас зависи да го излъскаме и предадем на следващите поколения!

Интервюто на Антоанета Петричанска с Веселина Вачкова е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Човекът не може да спре глобалното затопляне

Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална?  Според  проф. Кристалина Стойкова  от Геологическия институт на БАН х ората..

публикувано на 22.04.25 в 16:57

Папа Франциск много държеше на болните и страдащите

„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..

публикувано на 22.04.25 в 16:14

Диалогът между католици и православни е много сложен

За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов. Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем..

публикувано на 22.04.25 в 15:07

Българка е изработила ритуална дреха за папа Франциск

При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..

публикувано на 22.04.25 в 12:04
Емил Русинов

В "Източен" има готови проекти, надяваме се на финансиране

Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов.  Той посочи, че на този..

публикувано на 22.04.25 в 11:06