Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човеколюбието не трябва да изчезва в забързания 21 век

Ина Иванова - писател, поет и определяща се като "градски образ с женско лице", е тазгодишният носител на Награда "Пловдив" в раздел "Художествена литература и хуманитаристика".

"Наградата е тежка отговорност, защото преди мен са я получавали автори, които много обичам и са ме променяли, защото изкуството има способността да ни трансформира", каза в предаването "Ден след ден" Ина Иванова.

Тя изброи световни творци, родени или живели в Пловдив като Добромир Тонев, Иван Николов, Александър Секулов, проф. Клео Протохристова и др.

"Мисията на пишещите хора в 21 век е да ни напомнят, че би трябвало да сме заедно и че емпатията е по-важна от състезанията. Имаме нужда да си позволяваме да се вчувстваме повече, иначе светът е много бърз. Всички сме едно и човеколюбието не трябва да изчезва, защото оцеляваме благодарение на него", посочи поетесата. 

Всеки сам намира своето време на мълчанието, но социално живеем в истинска говорилня, каза още Ина Иванова, като подчерта, че така се губи силата на думите.

"Ще ми се да имаме повече вяра и доверие на авторитетите. Хуманността, простото сърдечно говорене има нужда от събуждане", допълни тя.

Цялото интервю на Антоанета Петричанска с Ина Иванова е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Коледа ФА „Тракия“ с образователни концерти за най-малките

Фолклорен ансамбъл „Тракия“ започна ежегодното издание на своите коледни образователни концерти. Инициативата, насочена към детските градини и училищата, вече се превърна в очакван празник за малките зрители, които по този начин отварят вратата към богатството на българските обичаи, музика и традиции. В рамките на десет дни артистите на ансамбъла..

публикувано на 27.11.25 в 15:10

Стоян Терзиев представя ‘‘Рицарят на жълтата принцеса‘‘

Премиера на книгата на поета и журналист Стоян Терзиев ‘‘Рицарят на жълтата принцеса‘‘ - първа и втора част ще се състои тази вечер от 18 часа в Първо студио на Радио Пловдив.  Историята е продължение на първата му книга в проза, която е и първата част в изданието. Новата втора част носи името „Принцесата на синия рицар“ и се фокусира върху..

публикувано на 28.11.25 в 06:00

"Пловдив 2019" дава 2 млн. лв. за културни събития догодина

Фондация "Пловдив 2019" обявява две отворени покани за културни събития през 2026-та година. Целта е да се запази  модела за развитие на наследството от инициативата "Европейска столица на културата".  За шест години   фондацията  инвестира над 13 милиона лева в ново и съвременно културно съдържание за града, стотици събития с български и международни..

публикувано на 25.11.25 в 15:12

Театралният музей на Драмата става интерактивен

Пловдивският драматичен театър започва реализацията на проекта „Видео съдържание за интерактивна платформа“. Той е сред 24-те културни проекта, които ще се реализират в Пловдив до февруари 2026 година със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. Зад проекта на Драматичен театър – Пловдив, стоят директорът Сюзанна..

публикувано на 25.11.25 в 10:39

Среща с поетесата Катерина Василева в “Петното на Роршах“

Среща разговор с младата поетеса Катерина Василева ще се състои в клуб "Петното на Роршах" от 19 часа тази вечер. Ще стане дума за силата на отделния човек, за големите несправедливости и малките ни победи, за умението ни да се отстояваме и да устояваме.  Модератор на срещата е писателката Ина Иванова. Инициативата е на Литературния фестивал..

обновено на 25.11.25 в 06:57