Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма държавна политика за подкрепа на "ничиите" деца

Ден преди Деня на детето излезе второто  издание на книгата на Теодора Пенева "Ничиите деца на България през моите очи", допълнено с още истории, разказани от Ивайло Митев "Съдба на дете". 

Двамата - документално и художествено - представят деца от институции, за които няма перспектива, а макар и обгрижени в Домовете, където са настанени, те растат без обичта на семейството.

3500 деца в българия са настанени в институции, сподели тя и уточни, че 90% от тях имат родители. 

Били са изведени от семейството по силата на нормативната уредба, която регламентира това, но не и връщането им след като проблемите бъдат преодолени. 

Това трябва да се промени, смята авторът на книгата. Такава е каузата, зад която застава Теодора Пенева. 

Няма по-високо морално задължение за една нация от това да се погрижи за своите деца - нейното бъдеще! Само че не всички от тях имат шанса да бъдат отгледани така, както трябва - в семейство.

Книгата, която може да се намери на книжните щандове и в онлайн книжарниците има благотворителна цел. 

Средствата от продажбата й ще бъдат дарени на Центъра за работа с деца на улицата в село Широка лъка  за  повишаване на уменията, знанията и общата култура на децата там. 

Това ще увеличи техните възможности за реализация, казва Теодора Пенева.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50