Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В здравеопазването обмислят протести след изборите

Росица Палешникова
Снимка: Елена Бейкова

Протести назряват в системата на здравеопазването заради неподписания Колективен трудов договор (КТД) и ниските заплати. "Хората са готови да стачкуват, за да може някой в тази държава да им обърне внимание", заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Росица Палешникова, председател на медицинската федерация на КТ „Подкрепа“. От синдиката се противопоставят на едногодишното „замразяване“ на възнагражденията на медиците, което анонсира служебното правителство.

„Хората са възмутени от отношението на Министерство на здравеопазването (МЗ) и политиците към тях“, подчерта Палешникова. По думите ѝ диалог липсва, защото КТ „Подкрепа“ е единственият синдикат, който настоява за преговаряне и увеличаване на заплатите в сектор „Здравеопазване“. Тя посочи, че другият синдикат, който има законови права да преговаря, е КНСБ, но те смятат също като МЗ, че заплатите трябва да бъдат замразени за още една година, докато работодателите смятат, че въобще не трябва да има никакъв КТД, защото той ги обвързва с Националния рамков договор (НРД) и ако те не достигнат съответните заплати, ще бъда глобявани съгласно Закона за здравното осигуряване.

Палешникова изтъкна, че сега медиците получават заплати по договора, подписан към началото на 2022 година. Те са от порядъка на 1450-1500 лв. за медицински сестри и акушерки и 2000 лв. за лекари. „Тогава минималната работна заплата е била 710 лв., но предвид огромната  инфланция, над 30-процентното увеличение на заплатите и трикратното  увеличение на клиничните пътеки  за този 2-годишен период и не сме съгласни, че пари в здравеопазването няма – пари има, въпрос е на добър мениджмънт“, коментира тя.

Според нея дори и общинските болници могат да повишат възнагражденията, тъй като те имат право освен, че работят по клинични пътеки, да бъдат дофинансирани и от МЗ, и от кмета на съответната община.

Палешникова обясни, че диалог с МЗ се води от два месеца и половина, но желание за промяна няма. „Както един наш певец казва: „ние в България не напредваме, а назадваме“. Защото в един момент ще останем без никакви хора – не само медицински сестри, а и лекари бягат от България и дори да има пари за здравеопазването, няма да може на никой да ги дадем“, подчерта синдикалистът.

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28