„Хората са възмутени от отношението на Министерство на здравеопазването (МЗ) и политиците към тях“, подчерта Палешникова. По думите ѝ диалог липсва, защото КТ „Подкрепа“ е единственият синдикат, който настоява за преговаряне и увеличаване на заплатите в сектор „Здравеопазване“. Тя посочи, че другият синдикат, който има законови права да преговаря, е КНСБ, но те смятат също като МЗ, че заплатите трябва да бъдат замразени за още една година, докато работодателите смятат, че въобще не трябва да има никакъв КТД, защото той ги обвързва с Националния рамков договор (НРД) и ако те не достигнат съответните заплати, ще бъда глобявани съгласно Закона за здравното осигуряване.
Палешникова изтъкна, че сега медиците получават заплати по договора, подписан към началото на 2022 година. Те са от порядъка на 1450-1500 лв. за медицински сестри и акушерки и 2000 лв. за лекари. „Тогава минималната работна заплата е била 710 лв., но предвид огромната инфланция, над 30-процентното увеличение на заплатите и трикратното увеличение на клиничните пътеки за този 2-годишен период и не сме съгласни, че пари в здравеопазването няма – пари има, въпрос е на добър мениджмънт“, коментира тя.
Според нея дори и общинските болници могат да повишат възнагражденията, тъй като те имат право освен, че работят по клинични пътеки, да бъдат дофинансирани и от МЗ, и от кмета на съответната община.
Палешникова обясни, че диалог с МЗ се води от два месеца и половина, но желание за промяна няма. „Както един наш певец казва: „ние в България не напредваме, а назадваме“. Защото в един момент ще останем без никакви хора – не само медицински сестри, а и лекари бягат от България и дори да има пари за здравеопазването, няма да може на никой да ги дадем“, подчерта синдикалистът.
Чуйте още в звуковия файл.
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..