Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата ще отпусне 10 млн. лв. за наводнените карловски села

Държавата е готова да отпусне 10 млн. лв. за възстановяване на щетите в карловските села, които пострадаха от наводненията преди две години. 
Това стана ясно след среща между служебния премиер Димитър Главчев, кмета на Карлово Емил Кабаиванов и областния управител на Пловдив Илия Зюмбилев. 

До тук се стигна след вчерашната едночасова блокада на Подбалканския път и на прохода „Троян-Кърнаре“ заради недостатъчното и забавено финансиране на проектите. Средствата ще бъдат отпуснати за финансиране на най-належащите дейности по преодоляване на щетите. 

За целта Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане ще се събере в спешен порядък. 

На заседанието  си тя ще определи в детайли параметрите на отпуснатата помощта. Служебният кабинет има готовност още на следващото си заседание да приеме и самото решение за отпускане на средствата. 

В разговора в Министерския съвет са участвали също вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова, министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова и заместник-министърът на вътрешните работи Стоян Темелакиев.

След срещата кметът на Карлово Емил Кабаиванов заяви, 10-те милиона лева са само първа част от етапно финансиране, което ще продължи и през следващите месеци. Очакваната сума до края на годината е за още 28 милиона лева. 

Категорично заявих на премиера и министрите, че ние имаме готовност да приключим всички проекти в срок, трябва само да бъдат осигурени необходимите средства, коментира Кабаиванов. 

Ако останалите 28 милиона лева бъдат изплатени в срок, възстановяването на инфраструктурата след наводненията може да приключи до края на годината, увери Кабаиванов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Откриха загинали двама младежи от с. Борец

Двете млади момчета от с. Борец, обявени за издирване, бяха открити мъртви, съобщиха от пловдивската полиция.  Установено е, че към 22 ч. снощи, по молба на близки, двамата младежи на 20 и 23 години са били обявени за издирване в РУ-Раковски.  Според първоначалната информация, след като присъствали на семейно тържество, в 3 ч. те потеглили с мотоциклет..

публикувано на 24.05.25 в 22:14

Смолян тържествено отбеляза празника на буквите

Кметът на Смолян Николай Мелемов награди 35 просветни и културни дейци с годишната награда на Общината на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  За втора поредна година Община Смолян отличи осем ученика, явили се и класирани на национален кръг на олимпиада или национални..

публикувано на 24.05.25 в 14:30

Пловдивчани се преклониха пред делото на Кирил и Методий

Хиляди се включиха в празничното шествие в Пловдив по повод  Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Честването продължава през целия ден като по традиция започна на площад „11 май“ пред ХГ „Св. св. Кирил и Методий“, където е разположен паметника на Светите братя. В Актовата..

обновено на 24.05.25 в 14:14

Седмици ще трябват на Хисаря да се възстанови от бурята

Изкоренени  дървета, щети по автомобили и покриви, унищожени паркове. Това са част от щетите от снощната градушка и силна буря в Хисаря, съобщи за Радио Пловдив кметът на града Ива Вълчева.   Припомняме, че през нощта бяха разчистени основните пътища и към момента няма затворени, но заради тежките поражения се отмени празничното шествие по повод..

обновено на 24.05.25 в 13:20

Ансамбъл „Тракия“ и Гвардейският духов оркестър с празничен концерт на площада

Специален празничен концерт очаква пловдивчани и гостите на града в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май, от 19 часа на сцената на пл. „Стефан Стамболов“. Празничната програма на община Пловдив, която включва събития през целия ден, ще завърши с Ансамбъл „Тракия“ и..

обновено на 24.05.25 в 13:20