„Панорама на детското и младежко творчество – Шедьоврите на Златю Бояджиев през детските очи – 2024“ стартира в къща музей "Златю Бояджиев“ на ул. „Съборна“ 18 и пространствата около нея.
Инициативата е на Сдружение „Духовно огледало“ и е част от Културния календар на Пловдив за 2024 г.
Мястото на срещата от 31 май до 02 юни 2024г.,включително, е къща- музей “Златю Бояджиев” на ул. „Съборна“ 18 и пространствата около нея, където са разположени експозиции, творчески и музикални ателиета на талантливи деца и младежи от цялата страна, със специалното участие на детския духов оркестър “Джуниър бенд” от град Велико Търново и деца от детска градина “Брезичка” гр. София.
Всяка школа ще аранжира и своя изложба. В пространството до музея има и озвучена открита сцена, на която децата и младите хора се изявяват в областите на музиката и танца.
Най-древното място в Пловдив, Старият град, посреща най-младите надежди с цяла палитра шарени, щастливи и пълни с обич и надежда събития, в които нашите деца ще ни покажат, че бъдещето им принадлежи, защото са талантливи, позитивни и възхитителни. В програма "Точно днес" председателя на Сдружение "Духовно огледало" обясни, че Панаромата е традиция за Пловдив и това е 25-то издание.
Програма на събитието:
01 юни
09-11ч.- Аранжиране на ателиета и изложби, подготовка на събитието
11ч. - Официално откриване и концерт на детска формация “Джуниър бенд” /деца от 1 до 4 клас/
11.30 - 18.30ч. концерти и музикална програма с участието на деца от детска градина “Брезичка” гр. София, творчески ателиета и изложби на открито
18.00 – 20.00ч музикално дефиле на младежка и детска формации на “Джуниър бенд”
Начална точка на дефилето:
Къща-музей “Златю Бояджиев” - ул. “Съборна” №18
Трасе на дефилето - ул. “Съборна”,ул. “Райко Даскалов”, площад “Римски стадион”, ул. “Княз Александър I”, район “Капана” и обратно.
02 юни
09.00-10.00ч.- Аранжиране на ателиета и изложби
10.00ч. – 13.00ч. - Концерти, творчески ателиета и изложби на открито
През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...
В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..
Майските културни празници 2025 година се откриват тази седмица в Асеновград . Събитията започват от сряда, 7-ми май. Организатор е общината, заедно с музикални и театрални състави и изявени асеновградчани-творци. Има запазени три дати в календара – 24, 25 и 26 май, когато в Асеновград изпращат абитуриентите с празнична церемония на..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 03.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърнест Хемингуей. Пролетни води. 96 стр., ок. 2А, Фрея, 2025. Уди Алън. Пълна анархия. Голямото завръщане. 202 стр., ок. 5А; и Странични ефекти. На гребена на вълната. 202 стр., ок. 5А, Кръг, 2025. Салман..
Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..