Три варианта за почистване на фасадата на Младежкия дом в Пазарджик бяха обсъдени по време на днешната дискусия с участието на архитекти, строители, експерти и граждани, съобщи кметът на Пазарджик Петър Куленски.
Първият, но най- скъп вариент е химичният, при който мраморът се запазва, но резултатът не е добър при почистването на варовика заради порите на материала. Вторият е с пясъкоструйка. Той е най- бърз и и достъпен, но при него се отнема от материала и се рискува част от плочките да се счупят под натиска на силната струя. Третият вариант предвижда цялостна подмяна на фасадата с мрамор и варовик, най-близък до вложения, но недостатъкът му е, че нарушава автентичността на сградата.
Общото мнение е да се приложи решение, което е комбинация от трите варианта, защото мраморът реагира добре на химически разтворители, а варовикът може да бъде подменен на места, където не може да се почисти нито по химичен, нито по механичен път.
Участниците в дискусията предупредиха, че каквото и да се предприеме обликът на фасадата не може да бъде възстановен на 100%. Предстои да бъдат направени нови тестове и едва тогава ще се пристъпи към ремонт.
Има обаче и четвърти вариант - т.е фасадата на Младежкия дом да бъде обновена цялостно, но след обявяването на конкурс. Има такива примери в други градове на страната, отбеляза председателят на регионална колегия на Камарата на архитектите в Пазарджик арх. Петър Мурджев.
Фасадата на Младежки дом - Пазарджик бе боядисана в различни цветове през пролетта на 2022 година. Това предизвика серия от реакции. Последва сезиране на Министерството на културата, откъдето има издадено предписание за премахването на шарените графити, тъй нарушават архитектурния облик на центъра на града.
Непосредствено след скандалното боядисване прокуратурата разпореди проверка по случая. Сега се води разследване под надзора на окръжната прокуратура, а досъдебното производство е за длъжностно престъпление.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...