Има завишен интерес към специалностите на филиала в Пловдив, на Технически университет - София. Това съобщиха от ръководството на вуз-а, по повод на старта на кандидат-студентската кампания.
През тази година ще бъдат приети 400 бакалаври редовно и 100 задочно обучение, магистрите ще са 150, само в редовна форма.
Студенти ще се приемат в общо 13 специалности, в двата факултета на филиала. Предварителните изпити сочат, че най-висок остава интересът към специалност „Компютърни системи и технологии“, където за едно място подават документи по петима кандидат-студенти. Там няма квоти. Засега съотношението остава 60 към 40, мъже - жени., каза доц. Митко Шопов, декан на факултета по електроника и автоматика.
Интересите на кандидатите са насочени и към "Дизайн и програмиране на електронни системи“, както и към новата специалност „Интелигентни системи и изкуствен интелект“. Тя е разработена по проект на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Новата специалност е въведена в резултат на членството на ТУ в Европейския технологичен университет, и като цяло е приоритет за Европа и може да се очаква студентите да прилагат изкуства интелект, особено в индустрията, каза доц. Шопов
Доц. Николай Каканаков, заместник-директор на филиала в Пловдив, на ТУ-София, който отговаря за научната дейност и електронните ресурси: Подаването на документи започва от 17 юни и продължава до 5 юли, първото класиране ще бъде обявено на 13 юли.
Изпитът по математика е на 15 юни, той дава коефициент 3 за кандидата в класирането. Отделно балообразуващи са ДЗИ по БЕЛ, както и ДЗИ по ИТ, Информатика, Математика, Физика. Приемат се и студенти с оценка от матурата от професионалните гимназии, по съответното направление в ТУ-София, филиал Пловдив.
Репортаж на Живка Танчева за кандидат-студентската кампания и за интереса да се учат компютърни науки, когато ежедневно говорим за AI(изкуствен интелект).
Възстановеният по антични образци воден часовник на Сахат тепе от днес отново отмерва времето. Такъв е имало в подножието на хълма през 193 г. след Христа. След възстановяването му той е разположен в непосредствена близост до Радио и телевизионната станция на тепето. Изработен е от пловдивския майстор на камбани Виктор Лимонов, който е осмо..
Първият гост в новия сезон на рубриката „Добро утро, ден“ е певицата Деси Добрева. Родена е в семейството на инженери. Завършва Училището по изкуства „Добрин Христов“ със специалност пияно. Певческата й кариера започва, когато е на 17 години във варненско певческо студио. По-късно учи в Българската музикална академия „Панчо Владигеров“. Дълги..
Жители на Труд излизат тази неделя на втори от серията безсрочни протести, с които настояват за удължаване на маршрута на рейсовете по линия 1 и те да стигат до селото. В рамките на един час – от 15 до 16 часа те частично и за кратко ще затварят Карловско шосе до колелото за Строево. Живеещите в Труд от години настояват да се удължи маршрута..
Българските общини искат ВиК дружествата да станат общински. Така поддържането на водопреносната мрежа и услугата за гражданите ще са по-добри, заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е член на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ). Той посочи, че общините получават средства не..
Велопоход за здраве и по повод Световния ден на сърцето – 29 септември ще се проведе на Гребната база в Пловдив. Организатор е Отделението по Кардиохирургия на УМБАЛ „Пълмед“, както и велоклубовете „Крива спица и „7Хилс“. Пловдивският митрополит Николай, който е председател на болничното настоятелство, ще благослови старта на участниците...