Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При ниското доверие и победителите трудно управляват

Димитър Аврамов
Снимка: БГНЕС

"Изборите са легитимни. Легитимността като политическо понятие означава, че изборите са направени съгласно закона и съгласно обществените нрави. В унисон с двете, тоест от тази гледна точка всичко е наред в България. Хората са гласували, гласували са тези, които искат. И дотук свършва нормалното и започват парадоксите", каза в програма "Точно днес" политолоът Димитър Аврамов.

Според него първият парадокс е, че направихме за пореден път избори с един изборен закон, при който гласуването е задължително.

"Всички в изборната нощ "ореваха" света, че избирателната активност е ниска при законодателство, което казва, че изборите са задължителни. Тоест всички хора, които не са гласували, значи са нарушили закона. Представете си каква социална, законодателна и политическа реалност създават политическите лидери. След като политическите лидери създават такава реалност защо изборите да са ни интересни?Българската икономика е в добро състояние. Разбира се, има ключови сфери на дейност, в които има много неща за подобряване. Доходите в различните сфери не са толкова високи, колкото хората имат нужда. Но в българската икономика криза няма по всякакви показатели. Животът си върви. Защо да има интерес към изборите, когато има едни скучни политици, които не ни казват нищо смислено. Няма политическо лидерство, което да вдъхновява  хората, което да им звучи интересно", обясни политологът. 

По думите му в тази ситуация може да говорим за ниско доверие, а когато доверието е ниско към политическата система се получава една обща изнервеност, защото дори и тези, които печелят разбират, че не могат да управляват с ниско доверие.

Той е категоричен, че това е основният проблем от днес нататък - че формално победилата политическа сила печели много убедително спрямо втората, но всъщност всички са загубили избиратели, доверието е по-ниско и с по-ниско доверие се управлява все по-трудно.

Аврамов коментира, че не бива се отхвърля възможността за съставяне на трайно управление на страната.

"Големият проблем е, че няма нищо ново в политическото лидерство. От друга страна партията победител на изборите - ГЕРБ и нейният лидер Борисов очевидно са успяли да съхранят в най-голяма степен доверието на собствените си избиратели. ДПС правят това, което са правили винаги - изпълват до максимум вота на българските граждани от турски произход, добавят и гласове и се опитват да разширяват изборното си присъствие. Въпросът е какво се случва от тук нататък в ДПС, защото ДПС има вече лидер с българско име.Това в нашия свят, изтъкан от предрасъдъци има значение.Тоест ДПС със сигурност трябва да участва в управлението, защото неговият политически актив няма да е доволен. ДПС със сигурност трябва да играе водеща роля във властта, иначе неговият нов  лидер ще има проблеми", смята експертът.

Според него в управлението като трета  политическа формация ще бъде тази, която ще позволи на ГЕРБ и ДПС да си назначат регулаторите, да не и се чува гласа и да изпълнява, каквото кажат тези две политически сили. 

На въпрос как ще коментира изборните резултати на ПП-ДБ Аврамов посочи, че в политиката има лична отгворност и част от лидерите трябва да дадат отговори на избиратели си за неадекватната си политика и предизборна кампания.

Той допълни, че ГЕРБ има ясен мандат да състави правителство и има ясната отговорност да предложат формула.

"Тоест на ГЕРБ хич не им е лесно, ще трябва се съобразявт с ДПС и да намерят още един партньор. Не може да се говори за нови избори", категоричен е политологът.

Според него изходът е да се състави правителство и да се даде шанс то да направи смислени неща.

Той смята, че при ниска степен на доверие, колкото по-малко хора гласуват, толкова повече изключения ще се случват в политика. Влизането на партия "Величие" е изключение, което се дължи на ниската избирателна активност към момента.

" Ако в постмодерна епоха, когато се говори за софтуерна автоматизация, гогато има изкуствен интелект - реален. Ако в тази ситуаци в политическия ни речник се ползват думи като лъч, меч, копие, стрела, величие, значи сме нация, която гледа в миналото. Това не е добре".

Интервюто с Димитър Аврамов е в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В община Марица вече изхвърлят отпадъците разделно

Община „Марица“ започва поетапно въвеждане на разделно събиране на отпадъци. Шест села ще участват в инициативата, това са Труд, Трилистник, Скутаре, Войводиново, Маноле и Царацово. Проектът стартира днес от Царацово, като селото е първото, в което жителите получават тази възможност. Кметът на Царацово  Димитър Петров съобщи, че за кампанията..

публикувано на 07.04.25 в 16:46

Износен път и висока скорост винаги водят до тежки катастрофи

Смъртта на 12- годишната Сияна предизвика протести, гняв, негодувание, мъка и искане за оставки в ръководството на АПИ. За съжаление през последните години това не е нито първият, нито последният трагичен случай на пътя, коментира пред Радио Пловдив председателят на Съюза на автомобилистите в България Емил Панчев. Той посочи, че през последните..

публикувано на 07.04.25 в 16:10

ЕС не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ

Европа не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ. Това коментира икономиста Георги Вулджев по повод въведените от САЩ широкообхватни мита. Той обясни, че ние сме зависимата страна, защото имаме търговски излишък. Това дава възможност на Тръмп да налага мита на много повече европейски стоки, отколкото ЕС на американски...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

Безплатни изследвания в Световния ден на здравето

В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно  измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата  е под  надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та.  С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..

публикувано на 07.04.25 в 14:09

Излиза скъпо да заместваме превенцията с лечението

Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р  Румен Стефанов  дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..

публикувано на 07.04.25 в 09:50