Изборите бяха нормални, изборната активност беше отбелязана като рекордно ниска, но това беше прогнозирано заради умората от честите избори, коментира журналистът и писател Антон Баев.
Нямаше и идея, която да грабне избирателите, както когато се роди ГЕРБ, например. Да не говорим за социални идеи. Нямаше битка на идеи, а между бивши партньори, допълни той.
Промените в Изборния кодекс и в конституцията не сработиха, видяхме няколкото опити да се събере Народното събрание по време на предизборна кампания, че не се случи, посочи анализаторът.
Що се отнася до ИТН, които добавят 1000 гласа в Пловдив, всички социолози го прогнозираха. ГЕРБ печели с над 7 % пред ДПС и с над 10 % пред ПП-ДБ, така че кой знае каква изненада няма.
Има 2 важни факта, обаче - второто място на ДПС, което никога не е било, а другото, което важи и за Пловдив, влизането на новосформираната партия "Величие" в НС. В Пловдив тя изпреварва БСП, която традиционно вече се представя много слабо, но това са техни проблеми, каза още Антон Баев.
По думите му, кабинет ще има, заради категоричната победа на ГЕРБ и ДПС, особено ако се добави подкрепата на ИТН. "Ще имат минимум 130 гласа, а дали ще се случи, ще стане ясно днес", прогнозира той.
ПП-ДБ при тази ерозия на гласове ще имат сериозен проблем дали ще оцелеят като коалиция, допълни анализаторът.
"Не съм убеден, че Христо Иванов първи трябваше да подаде оставка. ПП без Кирил и Асен нямат много хора, затова смятам, че там няма да има хвърляне на оставки. Любопитно е как се разпределят преференциите и кой колко депутати ще има и в европейския парламент", каза още той.
Цялата каша на политически идентичности донесе лоша шега и това го усети добре избирателят, допълни журналистът.
Цялото интервю на Веселина Пеева с Антон Баев е в прикачения файл.
За финансовата не/стабилност на страната, на фона на нарастващ дълг и предупрежденията от Международния валутен фонд (МВФ) – месеци преди приемането на страната в еврозоната, коментира финансовият експерт Илия Кирчев. Според него има напрежение върху държавните финанси, защото увеличението на заплатите на полицията и пенсиите идват..
Неуспехът на сформиране на кворум, е неуспех на управляващото мнозинство да реализира един ефективен процес, който минава от Министерски съвет, през парламентарните групи и законотворчество. Това е знак, че парламентарното мнозиноство, вероятно - или не работи достатъчно хармонично и ефективно, или са преценили, че в момента нямат нужда от..
„България е на последно място по средна продължителност на живота в ЕС и на едно от водещите по заболеваемост от инфаркти и инсулти“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Федя Николов, ръководител на Клиниката по кардиология към УМБАЛ „Свети Георги“ в Световния ден на сърцето. Той подчерта, че..
Емоциите от световната вицешампионска титпла на българския национален отбор по волейбол не стихват. Хиляди българи се събраха в неделя по площадите, за да гледат финалния мач с Италия. И пловдивчани гледаха заедно мача на центъра пред община Пловдив. Сред героите е и пловдивчанинът Николай Касабов, който е кондиционен на треньор и на..
Възстановеният по антични образци воден часовник на Сахат тепе от днес отново отмерва времето. Такъв е имало в подножието на хълма през 193 г. след Христа. След възстановяването му той е разположен в непосредствена близост до Радио и телевизионната станция на тепето. Изработен е от пловдивския майстор на камбани Виктор Лимонов, който е осмо..