Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политически сътресения има не само у нас, а и в Европа и САЩ

Изненадата на изборите у нас си остава малкият брой гласували. Съчетаването на изборите 2 в 1 с европейските и сериозността на момента се очакваше да вдигне изборната активност, но това не се случи, каза в предаването "Ден след ден" философът, журналист и публицист Тони Николов.

"Ситуацията е доста сложна не само у нас, а в цяла Европа. Има тенденция към фрагментарност с невралгични точки в различни страни", коментира той. 

Според Тони Николов у нас думата е корупция, миграция е думата във Франция и Германия. На юг в Португалия е икономика/бедност, война в източноевропейските държави и т.н. 

"Има недоверие, вълна на отдръпване, много хора изчакват. Затова са толкова големи притесненията за политическата ни система, ако се наложи да отидем на още едни избори. Оттук-нататък трябва да се навържат някакви нишки. Такава ситуация има и в други държави", смята анализаторът.  

Във Франция въпросът днес е дали класическата десница води разговори с Марин льо Пен, тогава ще имат мнозинство във френския парламент, смята Тони Николов.

Еманюел Макрон дава старт на промяна с обявяването на извънредните избори за парламент, той смята, че има нова ситуация и така й дава отговор. Президентът предпочете директна битка, за да обедини французите, смята анализаторът. 

По думите му, Макрон има визия за Европа, Франция е ядрена държава, но мнозинството е крехко и така той притиска французите да не е тази Франция, която иска Марин льо Пен. 

При сходна ситуация Олаф Шолц в Германия отказа да подаде оставка, припомни Тони Николов. 

Дълбоко съжалявам за оставката на Христо Иванов от "Да България", той ще липсва, защото бе умерен и диалогичен. 

Корнелия Нинова също подаде оставка, за пореден път, но не пое вина за катастрофалния път на БСП. "Техните гласове силно намаляха, това е звучен шамар за Нинова", коментира Тони Николов.

Той допълни, че ИТН също са лидерска партия, но пък при ПП-ДБ може да се окаже, че голяма част от депутатите са от ДБ. 

"Някои знакови лица не влизат в парламента като Антоанета Цонева и Ивайло Мирчев, за разлика от Манол Пейков", посочи публицистът. 

"Има такива екзотични партии като "Величие" и в Европа, те са симптом по-скоро, не феномен. По-важно е дали в тази особена ситуация ще има правителство и според мен трябва да има правителство. Победителят трябва да си поеме отговорността. Също много важни са и изборите наесен в САЩ, не само в Европа", допълни Тони Николов.

Цялото интервю на Неда Велкова с Тони Николов е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01