Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ГЕРБ, ДПС и ИТН ще управляват, може би "Величие" ще помага

Победих 2/3 от партиите, които участваха на изборите. Като независим срещу партийни структури бих казал, че постигнах добър резултат. Изводът, който може да се направи е, че хората са изключително отвратени от политическата и партийната система. Те считат, че политическите фигури, които са на сцената, трябва да бъдат заменени с хора, които демонстрират интегритет, смелост, честност.

Това каза пред Радио Пловдив анализаторът Кузман Илиев, който се яви като независим кандидат на изборите на 9 юни.  Илиев е икономически и политически анализатор, журналист и продуцент. Той е председател на Гражданско движение "България може". 

Паралентата популярност

Тя е изключително реална. Повечето медии - сериозни, големи, с изключение на БНР - са се откъснали от хората. 

Големите медии работят по техни представи за баланс, който обаче изключва огромна част от темите, идеите и хората, които живеят в България.

Това е собствен медиен свят, който не отразява реалността. За съжаление той е в симбиоза с политическия свят, който също не отразява реалността. Това е изключително притеснително за легитимността на демокрацията въобще.

Имаме уникален порблем в България с представителната демокрация - тя не представлява хората. Затова хората се насочват да търсят истината другаде.

Интернет дава възможност за алтернативни медии. Илиев даде пример с подкасти с участието на Николай Марков от партия "Величие", които събират по 200 - 300 000 гледания. 

И това не е нещо ново. През 2016-та Тръмп така стана президент. С една медия - "Фокс", той победи огромна част от медиите в САЩ. Разбира се, решаваща бе и популярността му в "Туитър". 

Очевидно хората в България с техния натрупан прагматизъм, даже цинизъм, лесно не могат да бъдат излъгани.

Дневният ред на хората

Разумното отношение към войната в Украйна. Това е фундаменталната тема за оцеляването на България, категоричен е Кузман Илиев.

Той посочи, че големите медии се опитват да делят хората у нас на русофили и русофоби. Така се стига до абсурдното внушение, че 80% от българите са путинисти и дезинформатори.

Хората не искат тази война, защато тя е много близо, защото са наясно, че някакви политически елити в Европа имат проблем да обяснят на гражданите защо са бедни, защо е енергийната криза, защо тази Зелена сделка не сработи. Те изнасят проблемите си навън. И българите го виждат това и го усещат с кожата си. И няма как да са съгласни с него и да са потърпевши от това. 

В историята не е имало момент, в който най - мощните играчи да са толкова един срещу друг, да не си говорят и да могат да унищожат света с две копчета. Такова чудо никога не е било!

Тоталният червен картон и двойката, с която европейските граждани - българи, французи, германци, отстреляха утопията "Зелена сделка"Това е другата най - важна тема за хората, заяви Кузман Илиев. 

Ситуацията сега

Либералните формации са в нокаут - мозъкът им е извън центъра, изваден е от удара. Ще трябва време да се съвземат да излязат по протести на жълтите павета. Правят го още от 90-та година, те така се окопитват, всъщност.

Междувременно ГЕРБ, ДПС и ИТН ще управляват. Може би, "Величие" ще помага.

ДПС са незаобиколими. При тях властта е ръководеща, а не идеологията. И там те нямат грешки.

За тях е важно да са добре приети от нашите партньори от Америка.

Имат лостовете в държавата, много ключови позиции държат в държавата, през които минават много от паричните потоци.

Те винаги са във властта. 

ИТН - тактико-стратегическият им ход е, че се показват като евроатлантици. Те все пак имат националистически порив, който ги позиционира добре в Европа и САЩ.

"По - добре врабче в ръката, отколкото орел в небето" е максимата на ИТН. Не е ясно, дали ако има нови избори през есента, ИТН ще влязат в парламента.

ИТН повишават резултата си, тъй като почти всички останали губят. 

ГЕРБ падат с над 100 000 гласа - това е страхотен удар и се нарича загуба на стратегическа перспектива.

Хората си казват: ГЕРБ печели, но не може да управлява. Спешно ГЕРБ трябва да предложат нови лица, 

Българските партии буквално изпускат властта, тя изтича в канала!, предупреди анализаторът. 

Интервюто на Емил Костов с Кузман Илиев е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44