Анка Узунова - носителката на бронз от Москва 1980

Анка Узунова
Снимка: Радио Пловдив

Легендата Анка Узунова е родена на 12.01.1955 г. в благоевградското село Копривлен

Тя  е в състава на националния отбор на България, извоювал  бронзов медал от Олимпийските игри в Москва през 1980 г.одина.

Първи стъпки във волейбола прави през 1968 година при треньорите Иван Батев и Кирил Недев. Състезава се за "Марица" (Пловдив) през 1970-1981 г. и през 1986 г. От 1981 г. до 1992 г. играе в първенството на Италия за "Бари", "Кампобасо", "Новента Вичентина", "Леняно" и "Порденоне".

С отбора на България става шампионка на Европа на първенството през 1981 година в София. Има и бронзов медал от континенталния шампионат през 1979 година в Лион..Играе още на европейските първенства през 1975 г. в Белград, Сърбия, (четвърто място); през 1983 г. в Берлин, Германия (четвърто място); и през 1985 г. Амстердам, Холандия (пето място). Записва повече от 260 мача с националния отбор на България.

През 1988 г. започва треньорската ѝ кариера в "Кампобасо", Италия. След това ръководи "Бари".

Удостоена с "Почетен знак на град Пловдив"  през 2019 година.

От новия сезон ще бъде помощник-треньор в школата на родната си "Марица".

Вижте повече в интервюто на Диан Никифоров:

"Ботев" победи с 5:2 "Черно море" в контрола

"Ботев" победи "Черно море" с 5:2 и записа втора победа в контролите. Мачът се игра във формат от 4 полувремена от по 30 минути. Антъни Уджа, Кристиан Нвачукву на два пъти, Емануел Уме и Мартин Секулич вкараха за „жълто-черните“. За "Черно море" точни бяха Исмаил Иса и Мартин Милушев от дузпа. Следващата приятелска среща на „канарчетата“ е в петък..

публикувано на 26.06.24 в 09:40

Динко Хоркаш премина в "Лас Палмас"

Най-добрият вратар в Първа лига през изминалата кампания Динко Хоркаш ще продължи кариерата си в испанската Ла Лига.  Хоркаш подписа договор за следващите четири сезона с Лас Палмас, съобщиха от клуба. 25-годишният хърватин се присъединява към испанския тим със свободен трансфер от Локомотив (Пловдив). За „смърфовете“ записа 21 мача, в 8 от които не..

публикувано на 25.06.24 в 17:44

Хидайет Ханкич беше продаден на руския "Ростов"

Вратарят Хидайет Ханкич беше продаден на руския елитен "Ростов" Босненецът пристигна в "Ботев" (Пловдив) през лятото на 2021 година и изигра 63 официални мача за „жълто-черните“. В 22 от тях той не допусна попадение. С екипа на „канарчетата“ Ханкич вдигна Купата на България през сезон 2023/24, спечели бронзовите медали през 2021/22 и участва в Лигата..

публикувано на 25.06.24 в 17:43

Малките красавици на Пловдив

В поредното издание на предаването Клуб "Неделя" Ви срещнахме с красивите и талантливи финалистки на  провелия се в началото на юни конкурс за "Малка Мис Пловдив и Тийн Мис Пловдив". Събитието бе организирано от Спортен клуб „Ера балет“  и се проведе с любезното съдействие на Община Пловдив. Заместник-кметът – Николай Бухалов, бе от специалните гости..

публикувано на 25.06.24 в 17:25

Танчо Калпаков се раздели със "Спартак" (Пловдив)

Танчо Калпаков вече не е старши-треньор на "Спартак" (Пловдив), само 13 дни след като пое тима. Решението е взего на среща с ръководството на клуба. В същото време "Спартак" започна подготовка за новия сезон в Югоизточна Трета лига.  Отборът ще бъде воден от Димитър Иванов, Иван Площаков, Николай Николов и Стефан Стойчев. 25 футболисти се включиха в..

публикувано на 25.06.24 в 11:32