Възпоменателна вечер, посветена на големия литературен изследовател Стефан Памуков организира Литературният салон на читалище „Алеко Константинов“. Той е роден на този ден преди 92 години, а на събитието ще присъства дъщерята на Памуков – Милена Памукова.
Със свой поглед към творчеството на Стефан Памуков ще участват литературните критици Елена Диварова, Емилия Каменова, д-р Шинка Дичева, Катя Зографова, както и журналистите Любен Панов и Стефка Тотева. Те ще споделят спомени и впечатления, за да добавят щрихи към портрета на големия литературен изследовател.
Събитието ще бъде съпътствано от изложба от уникални експонати, за които Милена Памукова ще разкаже. Сред тях са писма, снимки и предмети от Елисавета Багряна, Дора Габе, Елка Елин Пелин, Радой Ралин, Николай Хайтов, проф. Тодор Боров, Петко Тодоров, Невена Коканова, Кеворк Кеворкян и др.
Стефан Памуков е литературен изследовател с изключителни постижения в изследването на българското епистоларно класическо наследство. Книгите му „Сто неизвестни писма“, „Неизвестни писма на Лора“, „Писмата на Мина“, „Неизвестни писма на Елин Пелин“, „Поглед към неизвестното“, „Неизвестни писма на Т.Г.Влайков“, „Неизвестни писма на Лора“, „Да изживееш болката докрай – неизвестни писма на Димитър Бояджиев до Елин Пелин“ съхраняват ръкописи, считани за безвъзвратно изгубени или унищожени.
Памуков пише есеистична книги за бележити световни личности – лейди Даяна, А.С.Пушкин, Ван Гог. Крупно негово начинание е многотомното представяне с акцент върху интимни и особено драматични моменти от живота на западно-европейски автори: „Енциклопедия на италианската литература“, „Енциклопедия на английската литература“, „Любов и трагизъм“, „Моят Париж“ „Шведска литература“, „Немска литература. Фрагменти ХV-XIX век“ и др.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..