Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за литературния изследовател Стефан Памуков

2
Снимка: Снимката е илюстративна

Възпоменателна вечер, посветена на големия литературен изследовател Стефан Памуков организира Литературният салон на читалище „Алеко Константинов“. Той е роден на този ден преди 92 години, а на събитието ще присъства дъщерята на Памуков – Милена Памукова.

Със свой поглед към творчеството на Стефан Памуков ще участват литературните критици Елена Диварова, Емилия Каменова, д-р Шинка Дичева, Катя Зографова, както и журналистите Любен Панов и Стефка Тотева. Те ще споделят спомени и впечатления, за да добавят щрихи към портрета на големия литературен изследовател.

Събитието ще бъде съпътствано от изложба от уникални експонати, за които Милена Памукова ще разкаже. Сред тях са писма, снимки и предмети от Елисавета Багряна, Дора Габе, Елка Елин Пелин, Радой Ралин, Николай Хайтов, проф. Тодор Боров, Петко Тодоров, Невена Коканова, Кеворк Кеворкян и др.

Стефан Памуков е литературен изследовател с изключителни постижения в изследването на българското епистоларно класическо наследство. Книгите му „Сто неизвестни писма“, „Неизвестни писма на Лора“, „Писмата на Мина“, „Неизвестни писма на Елин Пелин“, „Поглед към неизвестното“, „Неизвестни писма на Т.Г.Влайков“, „Неизвестни писма на Лора“, „Да изживееш болката докрай – неизвестни писма на Димитър Бояджиев до Елин Пелин“ съхраняват ръкописи, считани за безвъзвратно изгубени или унищожени.

Памуков пише есеистична книги за бележити световни личности – лейди Даяна, А.С.Пушкин, Ван Гог. Крупно негово начинание е многотомното представяне с акцент върху интимни и особено драматични моменти от живота на западно-европейски автори: „Енциклопедия на италианската литература“, „Енциклопедия на английската литература“, „Любов и трагизъм“, „Моят Париж“ „Шведска литература“, „Немска литература. Фрагменти ХV-XIX век“ и др.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Великите европейци - Софокъл

Пети век преди новата ера в Древна Гърция е препълнен с хора и събития, които до голяма степен определят мисленето и развитието на цялото човечество, включително до наши дни. Софокъл преживява почти целият този век, участва в много тогавашни събития, познава много тогавашни хора. Но още по-важното е, че всички не само тогава, но и сега, познават него,..

публикувано на 13.05.25 в 10:20

Неда Узунколева представя романа си "Днес не ми се излиза"

Неда Узунколева представя дебютния си роман „Днес не ми се излиза“ в Клуб „Петното“ в Пловдив.  Премиерата се организира от издателство Рива и литературен фестивал „Пловдив чете“. „Днес не ми се излиза“ е впечатляващо уверен дебют. Написан енергично, бунтарски, почти по мъжки, с животворна ирония и плътни изречения, романът на Неда..

публикувано на 13.05.25 в 06:26

Поезията на Владислав Христов оживява в театрален спектакъл

Музикално-поетичният спектакъл „Пойни птици”  е част от програмата на Друмеви театрални празници 2025. Премиерата е на 14 май от 17.30 часа, на сцената на театър „Васил Друмев“ – Шумен. След премиерата, „Пойни птици“ предстои да гостува и на още театрални сцени в страната, като всичко това ще бъде уточнено допълнително...

обновено на 12.05.25 в 16:45

Преге - предаване за света на книгите, 10 - 16 май

В предаването за книги на Радио Пловдив на 10.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Валери Петров.Сатирични поеми. 176 стр., 3А, Захарий Стоянов, 2025. Бенито Перес Галдос. Романи за Торквемада. т.1 и т. 2. Торквемада на кладата; Торквемада на кръста. 296 ст., 4А и Торквемада в чистилището;..

публикувано на 12.05.25 в 10:54

В Пловдив обсъждат съхранението на мозайки от световно значение

Днес и утре в Дома на културата „Борис Христов“ ще се проведе семинар на тема: „Изграждане на капацитет за устойчиво планиране на управлението на обекти от световното наследство с мозайки“.  Форумът е в рамките на Програмата за участие на ЮНЕСКО за 2024 – 2025 г. Домакини са Община Пловдив и Общински институт „Старинен Пловдив“.  Семинарът е..

обновено на 12.05.25 в 08:37