Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АПИ обяви дългоочакваната поръчка за моста на р. Марица в Пазарджик

| обновено на 21.06.24 в 17:13

Агенция пътна инфраструктура обяви дълго чаканата обществена поръчка за проектиране и ремонт  на моста над река „Марица“ в Пазарджик, който е важна градска артерия и част от пътя за Пловдив. Мостът, с дължина 181 метра е в лошо състояние, не е ремонтиран от 60 години и е опасен за преминаване. Паолина Комсалова допълва информацията:

В заданието, с което се търси проектант и изпълнител на ремонта са описани  пукнатини в настилката по оста на пътя, скъсана армировка по крайните греди, повредени фуги, напукан асфалт и има течове през плочата. Това състояние не може да осигури безопасност на автомобилното, пешеходното и велосипедното движение по съоръжението, още повече, че компрометирани са и колоните на моста.  През моста минават инженерни съоръжения и  магистрален водопровод на Пазарджик. Кметът Петър Куленски изрази задоволство от началото на процедурата, след като преди време определи забавянето и като резултата от политическите трусове.

Приблизителната стойност на ремонта, финансиран от държавата, е 17 милиона  лева.

През големият мост на река Марица е ключова градска артетия в Пазарджик, той поема е осноният трафик от Радопите към града.

Мосът е строен от брациговски майстори през втората половина на 18-ти век. При голямо наводнение през 1858 г. реката го разрушава напълно и след това мостът е изграден отново. През 60-те години на миналия век е разширен, а през 1964 година върху старите му основи на моста са излети нови колони. Оттогава не е ремонтиран. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Част от картините, подредени в ГДК

Пловдив получи дарение картини от колекцията на Иван Гарелов

Община Пловдив получи като дарение 10 картини от личната колекция на журналиста Иван Гарелов. Дарението направи неговата дъщеря Калина Гарелова. Творбите са на едни от най-значимите български художници, свързани с Пловдив - Енчо Пиронков, Йоан Левиев, Димитър Киров, Ангел Василев, Атанас Хранов и други.По волята на дарителя картините ще попълнят..

публикувано на 10.11.25 в 11:57

Четирима нападнаха и убиха мъж с патерици в Карлово

43-годишен мъж от Карлово е задържан за 72 часа за убийство на 50-годишен трудноподвижен карловец. Тежкото престъпление е станало в петък след побой в подбалканския град. Участвали са и още трима мъже – на 36, 49 и 38 години. Групата била в района на жп гарата в Карлово. В същото време трудноподвижният мъж бил в чакалнята на гарата и се..

публикувано на 10.11.25 в 11:33

Голяма ВиК авария наводни улици в "Тракия"

Голяма ВиК авария наводни сутринта улици в район „Тракия“ и остави няколко блока без вода. Аварията е на магистрален водопровод в района на бл. 94 и е възникнала в 3 вечерта. Живеещите там са без вода. Според жители на района тя е спяла още в 5 сутринта. Възможни са прекъсвания на водоподаването и на високите етажи в града.  Заради аварията..

обновено на 10.11.25 в 10:39

Консултират безплатно пациенти с диабет в болница "Пловдив"

Безплатно консултиране и обучение на пациенти сдиабет по проблемите на заболяването ще се проведат тази седмица в Университетска болница за активно лечение "Пловдив", от 10 до 14 ноември. Поводът е Световният ден за борба с диабета - 14 ноември.  Организатор на консултациите е Отделението по ендокринология, съобщават от лечебното заведение и..

публикувано на 10.11.25 в 07:24

Отварят за автомобили и бусове пътя Девин-Кричим

От днес отварят частично за движение пътя Девин-Кричим , съобщи зам.-областният управител на Смолян Красимир Даскалов след инспекция на ремонтните дейности.  На 10 ноември отварят частично пътя Девин - Кричим Припомням, че движението беше напълно спряно заради пропаднала каменна плоча. Това се случи след като проливните дъждове през май..

публикувано на 10.11.25 в 07:11