Според него страната ни повече от 20 г. е отговаряла на всички 4 критерия, но през последните 3 години изведнъж темпът на инфлация се е ускорил. Гледачев уточни още, че след войната в Украйна във всички страни инфлацията се покачи, защото газта и нефта се повишиха на международните пазари и енергията скочи до големи висоти, но след това тя се върна на старите нива.
„В България не беше така, т.е. българските правителства не искаха влизане в еврозоната през януари 2025 г. Да, те говореха, че това е целта им, но с действията си показваха друго. Политиката, която водеха беше за увеличаване на инфлацията“, коментира Гледачев.
Той обясни, че инфлацията у нас е повишена по два начина чрез увеличаване на доходите и на цената на енергоносителите.
Добави още, че във всички други страни цената на енергоносителите в момента пада за разлика от България.
„У нас се увеличава цената на природния газ, за да може държавните фирми да излязат на печалба. Тя можеше да не бъде дигана или вместо с 10% да скочи с 2%.
Основният носител на инфлация в света са енергоносителите, а те се управляват от държавата, държавата не искаше съвсем целенасочено инфлацията да пада.
България е рекордьор по увеличение на доходите. От 2020 до 2023 г. доходите са увеличени с 27.5%, в ЕС те са се повишили с 9,5% или над 3 пъти са увеличени доходите в България. Само миналата година са увеличени с над 15%. Държавата може да увеличава в държавния и общинския сектор. По този начин България не забогатява, а се увеличава допълнително инфлацията. Не казвам, че трябва да стоим с ниски заплати, а че темпът на увеличение не беше съобразен с целта, която имаме“, обясни Гледачев.
Според него и ДПС, и ГЕРБ закономерно и тенденциозно са направили, така че страната ни да не приеме еврото точно сега. „Една от причините е, че стратегията на Бойко Борисов беше такава. Той е човек, който иска когато се пуска магистрала да го направи той, т.е. Тодор Живков в нови времена. Борисов искаше да каже аз ви вкарах в еврозоната, друг няма да вкара България в еврозоната“, коментира Гледачев.
Добави още, че няма нищо целенасочено в разминаването на оценката за инфлацията на ЕК и на ЕЦБ.
Прогнозира, че инфлацията ще бъде намалена и най-рано страната ни може да се присъедини към валутния борд в средата на другата година. Това е възможно след като поиска извънреден конвергентен доклад. Такъв до момента е искала само Латвия.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..