Според него страната ни повече от 20 г. е отговаряла на всички 4 критерия, но през последните 3 години изведнъж темпът на инфлация се е ускорил. Гледачев уточни още, че след войната в Украйна във всички страни инфлацията се покачи, защото газта и нефта се повишиха на международните пазари и енергията скочи до големи висоти, но след това тя се върна на старите нива.
„В България не беше така, т.е. българските правителства не искаха влизане в еврозоната през януари 2025 г. Да, те говореха, че това е целта им, но с действията си показваха друго. Политиката, която водеха беше за увеличаване на инфлацията“, коментира Гледачев.
Той обясни, че инфлацията у нас е повишена по два начина чрез увеличаване на доходите и на цената на енергоносителите.
Добави още, че във всички други страни цената на енергоносителите в момента пада за разлика от България.
„У нас се увеличава цената на природния газ, за да може държавните фирми да излязат на печалба. Тя можеше да не бъде дигана или вместо с 10% да скочи с 2%.
Основният носител на инфлация в света са енергоносителите, а те се управляват от държавата, държавата не искаше съвсем целенасочено инфлацията да пада.
България е рекордьор по увеличение на доходите. От 2020 до 2023 г. доходите са увеличени с 27.5%, в ЕС те са се повишили с 9,5% или над 3 пъти са увеличени доходите в България. Само миналата година са увеличени с над 15%. Държавата може да увеличава в държавния и общинския сектор. По този начин България не забогатява, а се увеличава допълнително инфлацията. Не казвам, че трябва да стоим с ниски заплати, а че темпът на увеличение не беше съобразен с целта, която имаме“, обясни Гледачев.
Според него и ДПС, и ГЕРБ закономерно и тенденциозно са направили, така че страната ни да не приеме еврото точно сега. „Една от причините е, че стратегията на Бойко Борисов беше такава. Той е човек, който иска когато се пуска магистрала да го направи той, т.е. Тодор Живков в нови времена. Борисов искаше да каже аз ви вкарах в еврозоната, друг няма да вкара България в еврозоната“, коментира Гледачев.
Добави още, че няма нищо целенасочено в разминаването на оценката за инфлацията на ЕК и на ЕЦБ.
Прогнозира, че инфлацията ще бъде намалена и най-рано страната ни може да се присъедини към валутния борд в средата на другата година. Това е възможно след като поиска извънреден конвергентен доклад. Такъв до момента е искала само Латвия.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..